Bende Kata: Imádom a kreatív munkát

Bende Kata: Imádom a kreatív munkát
Szerdahelyi Csaba  |  2023. 10. 18., 11:23

Sok időt töltök a munkatársak kiválasztásával. Azt gondolom, hogy akik mellettem állnak az üzleti célok elérésében, azokban 100 százalékig meg tudok bízni – mondta az Üzletemnek Bende Kata, a ZK Design ügyvezetője.

Bende Kata fontosnak tartja a kollégák elismerését, a feladat teljesítése után a visszajelzést és értékelést, mert tudni kell köszönetet mondani. Munkájában sok határterület van, amiben szeretné jobban elmélyíteni a tudását, ilyen például a marketing területén az adatelemzés. Ha érdekli, hogy Kata önkéntesként miért olvasna meséket kórházban gyerekeknek, a választ elolvashatja az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 489. interjújában.

Mit tart karrierje eddigi csúcsának?

– Bármilyen furcsának is tűnik, de nem azt tartom a csúcsnak, amikor egy óriáscégnél 6 szakterületen 32 kolléga munkájának irányításáért voltam felelős hatalmas éves gazdálkodási kerettel, sokkal inkább az elmúlt évek eseményei jelentik számomra a valós sikert. Az, hogy a grafikai tervezés, honlapkészítés és keresőoptimalizálás területén elindítottam a saját vállalkozásomat, az ügyfélkörben folyamatos bővülés volt tapasztalható, és hogy egy ennyire változó piaci környezetben és telített piacon folyamatos növekedést tudunk elérni, az számomra hatalmas siker.

Milyen távra tervez?

– Megvannak a vízióim hosszú távra, amelyek felé folyamatosan teszem a kisebb-nagyobb lépéseket. De azt is látni kell, hogy ennyire kiszámíthatatlan környezetben elengedhetetlen a rugalmasság, az újratervezés képessége és az újabb lehetőségek folyamatos keresése.

Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Szerencsére már most rengeteg nemzetközi projektet bonyolíthattunk le, többek között dolgoztunk már New York-i, stockholmi és londoni ügyfélnek is.  Részt vettünk olyan projektben is, ami 50+ országon át ívelt egy nemzetközi hálózat által. A cél az lenne, hogy a nemzetközi projektek aránya növekedjen a megrendelések között.

Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Nem tudok egy embert kiemelni. Rengeteget tanultam az előző munkahelyeimen, mivel HR területen is dolgoztam, így ott az emberekkel történő kommunikáció kiemelt szerepet kapott. Amikor üzemeltetési területen dolgoztam, láttam a folyamatok komplexitását „felülről” nézve, illetve megtanultam a feladatok delegálását, ellenőrzését is. Az utóbbi években pedig rengeteget tanultam a partner cégektől, amelyekkel együtt dolgoztunk különböző projekteken, így biztosítva a 360 fokos kommunikációt, illetve az ügyfeleimtől is, akik a világ egy újabb érdekes és különleges szeletét tudják megismertetni az emberrel a közös munka során.

Mivel motiválja a kollégáit?

– Sok időt töltök a kiválasztással. Azt gondolom, hogy akik jelenleg mellettem állnak az üzleti célok elérésében, azokban 100 százalékig meg tudok bízni, minden egyes nap bizonyítják a szakmai rátermettségüket és elhivatottságukat. Emiatt mindenki úgy osztja be az idejét, ahogy szeretné, nincs kötelező irodai törzsidő. Ha a feladatok határidőre megvannak, akkor számomra teljesen mindegy, hogy azt hajnali 3-kor csinálta vagy 8-tól 5-ig. Szerintem mindenki értékeli a bizalmat, a szabadságot, az egyértelmű határidőket és elvárásokat, amiben tud mozogni. Szerintem fontos a jövőkép is, amit minden kolléga számára felvázolok, ha teljesíti a feltételeket, akkor hova tud eljutni és mikor. Ugyancsak fontos az elismerés, a feladat vége utáni visszajelzés, értékelés, egy nagyon egyszerű köszönet. Hiába tűnik ez a minimumnak, ha visszagondolok a munkavállalói pályafutásomra, a fentiek nem igazán voltak jelen.

Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– Alapvetően jó helyen vagyok, viszont rengeteg olyan határterület van, amiben szeretném idővel jobban elmélyíteni a tudásomat. Ilyen például a marketing esetén az adatelemzés, ami rendkívül vonz, mert sokkal kevésbé szubjektív, mint a grafikai tervezés vagy a honlapkészítés. Imádom a kreatív munkát, viszont valószínűleg a közgazdász énemet nagyon vonzza a pusztán számokból és adatokból levont egyértelmű következtetések és stratégiák világa.

Hogyan építi üzleti kapcsolatait?

– Az elmúlt években az üzletfejlesztés jelentősen visszaszorult az esetemben, alapvetően a már meglévő ügyfelek megtartása volt csak a cél, amíg nagyon kicsi volt a lányom. Az utóbbi időben viszont, mivel elindult a cég tudatos fejlesztése az eddigi „alvó” állapotból, számos rendezvényen vettem részt, illetve az online jelenlétet is elkezdtük erősíteni a social medián, pr tevékenységen keresztül, illetve a keresőoptimalizálás és a ppc sem maradhat ki a sorból.

Mire sajnálja az idejét?

– Azokra a dolgokra, amelyek nem visznek előre. Lehetnek ezek értelmetlen beszélgetések, találkozók, ismételt üzleti megbeszélések, amelyeken újdonságok nem hangzanak el, csak ugyanazt beszéljük át, mint 2 hete. Magánéletben lehet ez akár a social media felületek rutinszerű görgetése, vagy a komolyabb mondanivaló nélküli sorozatokkal, filmekkel töltött sok-sok óra. Mivel minden téren a folyamatos fejlődés lebeg a szemem előtt, igyekszem tartalmasan tölteni az időmet és inspiráló emberekkel körbevenni magam.

Mivel lehet felbosszantani?

– Mivel nagyon hiszek a probléma-megoldás-eredmény hármasban, így nagyon felbosszant, amikor valaki nem a megoldást keresi, a szükségesnél hosszabb időre beragad egy problémakörbe, hiába tudja, hogy milyen irányba kellene indulnia a valós eredményért. Ehhez kapcsolódik még a kifogások és magyarázatok gyártása, amivel sokan egyszerűen csak a lustaságot próbálják álcázni.

Milyen önkéntes munkát vállalna?

– Mióta megszületett a kislányom, azóta a gyerekek egész más helyet foglalnak el a fejemben. Mivel gyerekkoromban egy komolyabb betegség során sok időt töltöttem kórházban, és tudom, hogy mennyire magányos tud lenni az ember, nagyon szívesen olvasnék mesét, tölteném azzal az időmet, hogy a kis betegeknek picit jobbá tegyem a napjait.

Mire nem sajnálja a pénzt?

– A megfelelő színvonalú egészségügyi ellátásra, kikapcsolódásra és természetesen a kislányom megfelelő életkörülményeinek megteremtésére.

Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– A vezetés. Az elmúlt időben számos alkalommal fordult elő, hogy amikor nagyon tele volt a fejem gondolatokkal, akkor elindultam az autópályán az egyik irányba, majd egyszer csak megfordultam és jöttem vissza. Talán az a fókusz, amit vezetés közben folyamatosan tartani kell, megnyugtatott, és utána a céljaim, teendőim között is megtaláltam ezt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS