Belasics Edit: A mostani HELYemet nem adnám oda az előzőért

Szerdahelyi Csaba  |  2019. 04. 15., 10:15

A karrier számomra az, amikor nem is munkáról beszélünk, hanem egy létformáról – mondja az Üzletemnek Belasics Edit. A bölcskei Szent András Kastély tulajdonosa sokszor segít vállalkozásokkal kapcsolatos területeken.

Belasics Edit 2007-ben egy tréning utolsó napján képzelte el, hogy öt év múlva majd egy sárga, klasszicista kastély ablakából integet a távozó gyerekeknek. Két évvel később Belasics Edit eljutott Tolna megyébe, a Bölcske melletti Szentandráspusztára, ahol korábban soha nem járt. Állt ott egy romos sárga, klasszicista kastély. Így kezdődött a történet. S hogy azóta mi minden változott, arról olvashat az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 63. interjújában.

Mit tart karrierje eddigi csúcsának?

– Ez attól függ, mit tartunk karriernek? Ha árbevételről, dolgozói létszámról, hírnévről gondolkozunk, akkor nem a mostani. 
Ugyanakkor a mostani HELYemet nem adnám oda az előzőért. 
Azt gondolom, hogy a karrier tartalma is sokfélét jelenthet és mostanában ez is változóban van, mint az élet annyi sok területén.
(Talán a VÁLTOZÁS manapság a legfontosabb kifejezés!) A karrier számomra az, amikor tulajdonképpen nem is munkáról beszélünk, hanem egy létformáról, amiben, akik részt vesznek, kiteljesednek, minden nap „többek” lesznek és minden nap tudnak adni valamit a világnak magukból, hogy az, ha csak egy parányit is, de jobb legyen, változzon. Nekem ezt a Szent András Kastély-beli létem adja meg.

Milyen távra tervez?

– Semmilyenre. Egyre inkább a szívem irányít. (Bár ma már a tudomány is igazolta, hogy ezzel mindenki így van, ha nem ismerjük el, akkor is.) Figyelem, mit jelez, és arra megyek. Igaz, ez sokszor hosszú távú iránymutatás, de azonnal változtatok, ha úgy érzem. A mostani „szolgálati helyem”, a Szent András Kastély, úgy érzem, hosszú távú küldetés. Ez az első olyan „munkám”, ahol azt érzem, megérkeztem. Nem is tekintem munkának. Egyszerűen a HELYemen vagyok, és teszem, ami a dolgom.

– Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Nincs semmilyen bakancslistám

– Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Nem tudok egy személyt megjelölni. Azoktól tanultam, akik önismeretet, belső mélységeket mutattak nekem, hogy találjam meg a belső utamat. Nem tudok ennél izgalmasabbat vagy hasznosabbat.

A szakmájában hol lát nagyobb fejlődési lehetőséget: Magyarországon vagy külföldön?

– Külföldön már sokkal inkább kialakult az a fajta látásmód, ahogy én gondolkozom a kastélyok és környezetük működéséről, hatásáról. Magyarországon ez még éppen csak születőben van. Vagyunk néhányan, akik hasonlóan gondolkozunk. Például Fehérvárcsurgón a Károlyi család, vagy Iszkaszentgyörgyön Ari Kupsus.

Mibe fektetne? Gondolkodik új vállalkozáson?

– A Szent András Kastély rekonstrukciója és folyamatos fejlesztése, amit most csinálok, egész életemre elegendő feladatot ad. Nem gondolkodom új vállalkozásban, folyamatosan alakítom a mostanit.

Milyen módszerekkel fejleszti üzleti kapcsolatait?

– Szívesen beszélek arról, amivel foglalkozom, amit fontosnak tartok és megkeresem azokat, akiket potenciális partnernek tartok, de legtöbbször csak úgy „beesünk” egymás életébe.

Mire sajnálja az idejét?

– Hajlamos vagyok kizsigerelni magam, így gyakran nem eszem, mert sajnálom rá az időt. (Bár értem, hogy nem erre gondolt a kérdéssel…)

Mire nem sajnálja a pénzt?

– Attól függ, mire gondol, ha a magánéletemre, akkor a magam fejlődésére.

Mivel lehet felbosszantani?

– Egyre kevésbé lehet, de  leginkább azzal, ha hülyének néznek, bár született szőke vagyok.

Milyen területen vállalna önkéntes munkát?

– Sokszor segítek vállalkozásokkal kapcsolatos területeken, gondolkozunk egy olyan programon, amiben értékrendekkel, etikettel, viselkedéssel foglalkoznánk gyerekekkel.

Mivel töltődik fel? Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– Jó beszélgetés, ücsörgés a vízparton, zene, tangó – ebben a sorrendben.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS