A fogtömés egy nagyon gyakori beavatkozás napjainkban. A középkorú lakosság jelentős hányada rendelkezik fogtöméssel, sőt valójában nagyon ritka az, ha egy felnőtt embernek még egy szuvas foga sincs.
A fogszuvasodás
A szuvasodást baktériumok okozzák, melyek szénhidrátokkal táplálkoznak. A folyamat során savat termelnek, és ez a sav roncsolja a fogzománcot, ami később már nem lesz képes megvédeni a fog belsejét, és a baktériumok ott folytatják tovább romboló tevékenységüket. A fogorvosok rendszerint fogtöméssel kezelik a problémát, melyhez a fogaszatiaruhaz.hu oldalon fogászati tömőanyagok egész sora áll rendelkezésükre.
Amikor a szuvasodás még csak a fogzománcot támadja, megállíthatjuk a terjedését, de ha már mélyebbre hatolt, akkor mindenképp szakorvosi segítségre van szükség.
A fogtömés
Azért, hogy a kezelés közben ne érezzünk fájdalmat, rendszerint érzéstelenítést alkalmaz az orvos. Első lépésként a beteg fogat megtisztítják az érintett részektől, hogy a baktériumok jelenléte is megszűnjön. Az így keletkezett kavitást elő kell készíteni speciálisan erre fejlesztett anyagok segítségével, mint például alábélelők, ragasztóanyagok, amelyekre a tömőanyag kerül.
Egyes tömőanyagok fotopolimerizációs eljárással készülnek. Ez azt jelenti, hogy egy külön erre a célra kialakított lámpa fénye szükséges ahhoz, hogy megszilárduljon a tömés anyaga. Utolsó lépésként pedig az orvos kialakítja a fogfelszínt, és beállítja a harapási magasságot, hogy kényelmesen tudjuk használni fogunkat az új töméssel is.
A fogászati tömőanyagok
A megfelelő fogorvosi kezelésekhez nélkülözhetetlenek a megfelelő segédeszközök és -anyagok. A többféle minőségben és anyagban választható tömőanyagok teszik lehetővé az optimális eredmények elérését. Természetesen a széles termékkínálat az árban is megmutatkozik, így a fogorvosok ennek megfelelően is tudnak választani.
Az amalgám tömést inkább régebben használták, igen népszerű volt. Azonban mivel ma már vannak korszerűbb és esztétikusabb megoldások is, sok esetben javasolják a cseréjét. Annál is inkább, mert idővel hajszálrepedéseket okozhat a fogban.
A cementeket általában csak ideiglenes tömésként alkalmazzák. Nagyon szilárdak, de önmagukban nem szoktak tömőanyagként funkcionálni. A kompozit töméseket szokás láthatatlan tömésnek is hívni. Ez egy rendkívül modern anyag, a vele végzett beavatkozás után nem is látszódik, hogy a fog egykor szuvas volt.
Nagyobb kiterjedésű kavitások esetén használnak inlay-eket, azaz betéteket, ami egy fogtechnikus által készített ragasztott tömés. Anyagát tekintve általában kerámából, aranyból vagy műgyantából készül. Ugyanúgy készítik, mint egy koronát vagy hidat: lenyomatot vesznek a fogról, és a fogtechnikus elkészíti.
A legjobb azonban, ha megelőzzük a fogszuvasodást! Ügyeljünk rá, hogy édes ételek és italok fogyasztása után tisztítsuk meg fogainkat, és célszerű nem hosszú órákon át enni-inni azokat.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.