Schanda Tamás: a bértámogatás célja a munkahelyek védelme

2020. 04. 28., 16:15

A kormány által nyújtott bértámogatás célja a munkahelyek védelme – hangsúlyozta az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti és stratégiai államtitkára a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs keddi online sajtótájékoztatóján.

Schanda Tamás kiemelte: a magyar emberek munkahelyeit meg kell védeni, amennyi munkahelyet a koronavírus elpusztít, annyi új álláshelyet kell létrehozni.

A balliberális kormányokkal ellentétben a jelenlegi kabinet nem segélyezéssel, hanem munkahelyteremtéssel és bértámogatással fogja kezelni ezt a nehéz helyzetet - erősítette meg az államtitkár, hozzátéve, az április 16-án elindított bértámogatási programban a szakmai szervezetek és a kamarák javaslatait is figyelembe vették.

Ezekkel a szervezetekkel folyamatos a kapcsolattartás, a közös cél a magyar munkahelyek megvédése – mondta Schanda Tamás.

Az intézkedés részleteiről szólva kifejtette, a programban a munkáltató vállalja, hogy nem szünteti meg munkavállalója munkaviszonyát és bért fizet az alkalmazott csökkentett munkaidejére, egyéni fejlesztési idejére. A munkavállaló pedig azt vállalja, hogy munkáját ellátja és a fejlesztési időben a munkaadó rendelkezésére áll.

Az állam a kieső munkaidőre jutó bér hetven százalékát téríti meg, ez a segítség a rövidített idejű munkavégzés alatt jár legfeljebb három hónapig. A kérelmeket digitálisan, a cégkapun keresztül a kormányhivataloknak kell benyújtani, az elbírálásra nyolc nap áll rendelkezésre.

A bértámogatás akár több százezer munkahely megőrzését is szavatolhatja, azaz több százezer, a járvány miatt nehéz helyzetbe került családnak jelenthet segítséget, illetve cégek tömegének biztosíthatja a túlélést.

A kormány elindított egy speciális kutatásfejlesztési bértámogatást is, amely mintegy 33 ezer kutatót és mérnököt érinthet. Az intézkedés keretében a munkáltatók dolgozónként havonta akár 318 ezer forintot kaphatnak. A támogatásra azok a cégek pályázhatnak, amelyek a versenyszférában a kutatás-fejlesztés és az innováció területein tevékenykednek.

A vállalkozásoknak lehetőségük van rendkívül kedvező kamattal kétéves futamidejű munkahelymegtartó hitel felvételére, amely a munkavállalók kilenc havi bérének finanszírozására fordítható.

„A magyar emberek az elmúlt tíz évben bizonyították, nem segélyből, hanem munkából akarnak és tudnak is megélni” – jelentette ki Schanda Tamás. Hozzátette, aki a járvány okozta válság miatt elveszíti a munkáját, az legkésőbb három hónap elteltével újra munkát fog kapni.

Ebben a kormány támogatni fogja a cégeket, és ha kell, akkor az állam fog munkát kínálni a dolgozni akaróknak – jelezte az államtitkár. Mint mondta, az intézkedések hozzájárulnak ahhoz, hogy a május elején életbe lépő új védekezési szakaszban fokozatosan újrainduljon a magyar gazdaság. (MTI)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 12. 05., 23:30
epizód: 2023 / 19   |   hossz: 20:00
Ebben az epizódban azt a nagy horderejű és rendkívül összetett munkát mutatjuk be, amit Magyarország legmagasabb irodaháza, a MOL Campus építése során végeztek a kivitelezők. A csúcsidőszakban 1800 dolgozó munkáját összefogó Wolf András meg is kapta érte az Év Projektmenedzsere díjat, amit a Projektmenedzsment Kiválóság Tábla tagjaiból álló zsűri ítélt meg számára. A Market Építő Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese szerint amellett, hogy nagy elismerés kollégáktól kapni egy ekkora díjat, meg is erősítette abban a tudatban, hogy érdemes példamutatóan, kitartóan dolgozni a sikerért. A szakember persze a MOL Campus innovatív kivitelezését és fenntartható megoldásait is örömmel bemutatta a BizniszPlusznak adott interjúban.
Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS