A minimálbér-tárgyalások megkezdése előtt a szociális partnereknek inkább a módszertanról kellene egyeztetniük, semmint konkrét összegekről – mondta Perlusz László, a VOSZ főtitkára.
„Kibontakozó világgazdasági válság kezdetén vagyunk, már érezhetők a lassulás jelei”– mondta a VG-nek Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára.
Szerinte könnyen előfordulhat, hogy a harmadik és a negyedik negyedévben romlanak a növekedési adatok, főleg ha az ukrajnai háborús helyzet tovább fokozódik. Hangsúlyozta: óriási a bizonytalanság a világban, a vállalkozásokat minden sújtja. „Aki energiaigényes, ott az energiaár drágulása, aki munkaerőigényes, ott a munkaerő hiánya, ahol magas az importtartalom, ott pedig az árfolyam. Nagyon kevés az elégedett vállalkozás” – tette hozzá.
Hangsúlyozta, hogy a piacgazdaságban a béreket nem központi bérszabályozás határozza meg, a VKF-en mindig a minimális bértételekről beszélnek. Az, hogy a vállalkozásoknak év közben emelniük kell a béreket, egy piaci folyamat, a munkaerőpiac pedig van annyira feszes, hogy folyamatosannyomás alatt tartsa a bérdinamikát.
„Ha jelentősen lassul a gazdaság, a munkaerőpiac feszessége is enyhülhet, de még mindig a munkaerő-kereslet a nagyobb” – mondta. A VOSZ főtitkára az Eurofund legújabb kimutatását is idézte, amely szerint 2022-ben az európai országok közül Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben reálértékben is a minimálbér.
Kis csapatunk valamennyi tagja száraz januárt tartott. Nagy kérdés volt, milyen borral indítsuk újra ízlelőbimbóink operációs rendszerét február elején.
Miközben hazánkban folyamatos esélylatolgatás zajlik Paks 2 sikeres kivitelezésével kapcsolatban, sokan már azt vetik fel, hogy figyelembe véve hazánk energiaéhségét, valamint azt a tényt, hogy előbb-utóbb Paks 1-et mégiscsak le kell állítani, már rég Paks 3-on kellene gondolkodni – írja Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő vezérigazgatója.