Több tízmillió forint összegű kárt okozott négy cégvezető a költségvetésnek azzal, hogy céges autóikkal közlekedve éveken át nem fizettek útdíjat – közölte a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség hétfőn az MTI-vel.
A vádlottak – két férfi és két nő – fuvarozással foglalkozó négy gazdasági társaság vezetői. Az M5-ös autópálya nagyfelújítási munkálataival összefüggésben egyikük 2017-ben, másikuk 2019-ben fuvarozási szerződést kötött a kivitelezővel, majd a vádlott-társaikkal maguk is alvállalkozói keretszerződést kötöttek.
A felújítási munkákban részt vevő vállalkozások gépjárművei a munkálatokkal összefüggésben végzett szállításaik során az egyébként díjköteles útszakaszokat térítésmentesen vehették igénybe. Ennek érdekében a vádlottak a céges járműveiket nyilvántartásba vetették.
A vádlottak azonban 2017 és 2020 között több ezer esetben visszaéltek a díjmentességgel, mert a más célú szállításaik után sem fizettek útdíjat, ezáltal egyenként 12 és 30 millió forint közötti összegű, összesen mintegy 90 millió forint vagyoni hátrányt okoztak a költségvetésnek.
A cégvezetők az általuk okozott kárt a nyomozás során kifizették. A Kecskeméti Járási Ügyészség a vádlottakat jelentős vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalással vádolja, velük szemben – tárgyalás mellőzésével – pénzbüntetés kiszabását indítványozza. (MTI)
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.