Nagyot estek a nagyvállalatok várakozásai

2020. 07. 15., 18:30

Nem tekintettek még ennyire pesszimistán a nagyvállalatok a következő évükre, mint amennyire a koronavírus-járvány első hulláma után. A K&H nagyvállalati növekedési index értéke még sosem volt a negatív tartományban az elmúlt 7 évben, most viszont a legutóbbi negyedévben mért 6 pont helyett csak -2 ponton áll. A vállalatok saját kilátásaikat sokkal kedvezőtlenebbnek ítélik, viszont többen tekintenek bizakodóan a gazdasági környezetre, amit az olyan kedvezményes hitelprogramok, mint az NHP Hajrá is segítenek.

„Szemben az elmúlt évek stabil trendjével, a 2 milliárd forint feletti éves árbevétellel rendelkező nem-állami nagyvállalatok aktuális helyzetét, várakozásait vizsgáló K&H nagyvállalati növekedési index korábban még sosem mértnegatív értéket vett fel és az előző negyedévhez képest 6 pontról  -2 pontra zuhant. A koronavírus-járvány következtében a cégek csökkenő árbevétel- és profitvárakozásokkal számolnak, emellett kevesebb beruházást terveznek.

Sokat javult viszont a gazdasági környezetre vonatkozó várakozás, ugyanis a makrogazdasági részindex -10 pontról -3 pontra nőtt az elmúlt időszakhoz képest. A bizakodás annak is köszönhető, hogy jelenleg számos kormányzati döntés segíti a cégeket. Gondoljunk az egyes adófajták csökkentésére, valamint a kedvezményes hitelprogramokra, amelyek közül az egyik legnépszerűbb az NHP Hajrá” – foglalta össze az eredményeket Patrick Van Overloop, a K&H Üzleti ügyfelek divízió vezetője.

Kisebb cégméret, pozitívabb várakozások

Bár a korábbi negyedévben a K&H nagyvállalati növekedési index mindhárom cégméret kategóriában egyforma, 6 pontos várakozást mért, mostanra nem mutat egységes képet a vállalatok vélekedése a saját helyzetükre vonatkozóan.  Az eredmények alapján ugyanis az figyelhető meg, hogy minél kisebb a vállalkozás mérete, annál kedvezőbben ítéli meg saját helyzetét a következő évre. Jelenleg a 2-4 milliárd forint éves árbevétellel rendelkező cégek értékelik legjobbnak kilátásaikat, az ő várakozásaik az előző negyedéves 6 pontról „csak” 0 pontra mérséklődtek.

Ehhez képest a 4 -10 milliárd forint éves árbevétel közötti cégek várakozásai -3 ponton, a 10 milliárd forint éves árbevétel feletti nagyvállalatok pedig -8 ponton állnak. A szektorokat vizsgálva az ipar várakozásai az előző negyedéves 6 ponthoz képest a semleges kivárást jelentő 0 pontra mérséklődtek. Nem sokkal lemaradva a kereskedelem -2 ponton áll, ámde 7 pontról csökkentek erre a szintre. Legkevésbé továbbra is a szolgáltató szektor optimista, -5 pontos várakozással.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS