Egy alapvető tevékenység, amit akár naponta többször is elismétlünk. Nem sok jelentőséget tulajdonítunk neki a mindennapokban, pedig komoly hatása van a komfortérzetre, az energiahatékonyságra és még a hangulatunkra is. Az elhasznált levegő egészségügyi szempontból sem előnyös.
A szellőztetés célja
Ha túl sok időt töltünk el a szobában, az ingatlanban szellőztetés, a levegő felfrissítése nélkül, akkor idővel a legkárosabb vegyületek a gőz, a szén-dioxid és a víz felesleges fejfájást, fáradtságot, de akár még légúti megbetegedést is okozhat.
Aki allergiás, az nagyon jól tudja, hogy a friss levegőre folyamatosan szükség van. A szellőztetéshez kell egy minőségi ablak is, amivel hatékonyan lehet elvégezni a műveletet. A PET-RO Nyílászáró termékei között garantáltan megtalálhatjuk a megfelelő kialakítást.
Az épület szellőztetésének hiánya ráadásul az ember mellett még az ingatlanra is veszélyt jelent. A lakó- vagy irodaépületek belsejét kitöltő levegő a helyiség felszereltségével és használatával összefüggő tényezők hatására fog elhasználódni.
A légzés, szárítás, vasalás, főzés, virágöntözés vagy éppen a fürdés a fürdőszobában mind hozzájárul ehhez a jelenséghez. A levegő összetétele megváltozik, nedves lesz. A mai modern építőiparban az épületek szerkezetét légzáróra tervezték. Ennek megvannak az előnyei például a szigetelés szempontjából, „cserébe” viszont a megfelelő szellőztetés hiánya kényelmetlenségeket fogok okozni.
Szélsőséges esetben még a bent tartózkodók egészségére is káros hatással lehet. Nagyon fontos a megfelelő szellőztetési tematikát kialakítani. A szobák levegőjének minősége nagy hatással van a mindennapokra, a közérzetünk mellett a koncentrációt, a hatékony munkavégzést is befolyásolja.
Nem mindegy, hogyan szellőztetünk
Bizony ezt is lehet rosszul csinálni. Ha túlságosan kitárjuk az ablakot például télen és kihűtjük a lakást, az az energiahatékonyságot is negatívan fogja érinteni. Lehet, hogy sikerül kiszellőztetni a szobát, de hosszú időbe (és pénzbe) fog kerülni, mire újra elérjük az ideális hőmérsékletet. Télen kerülni kell a nagy hőveszteséget a belső terekben.
A legjobb, ha ablaknyitás előtt letekerjük a fűtést és utána 5-10 percig intenzíven szellőztetünk. Ezzel minimalizálhatjuk a hőveszteséget és az ablakon csak az elhasznált levegő fog távozni, nem dobunk ki felesleges pénzt mellé.
Naponta többször érdemes frissíteni
Nem elegendő, ha a nap elején, közepén vagy éppen a végén tartunk egy alapos szellőztetést, pláne, ha egész nap otthon tartózkodunk, home office-ban dolgozunk. A legoptimálisabb, ha naponta háromszor végezzük el a műveletet.
Nem szabad az ablakszárnyat hosszú ideig döntve hagyni, mivel az is nagy hőveszteséget okozhat. Nyáron érdemes éjszaka kinyitni az ablakokat, hogy hűvösebb levegő jusson be a szobákba. Ha ügyesen szellőztetünk, az garantáltan jó hatással lesz a közérzetünkre is, és a pénztárcánk sem sínyli meg.
A küllemében is a Balatont idéző sütemény helyi alapanyagokból készült, hangsúlyosan jelenik meg benne az otelló szőlő, szeder, málna.
Folytatódik a munkagödör kialakítása az 5. blokk területén – jelentette be Szijjártó Péter.