Egyre inkább elvárás a home office

2023. 02. 15., 11:12

Az elmúlt néhány évben, elsősorban a COVID járvány munkaerőpiaci mellékhatásaként, jelentősen átalakult az, mit gondolunk a munkavégzésről, mit tartunk elsődlegesen fontosnak. Ezek a változások egyaránt tetten érhetőek a munkaadók hozzáállásában és a munkavállalók attitűdjében is.

Olyan trendeket ismertet a Jobinfo.hu, amelyek a rendelkezésre álló adatok szerint Magyarországon éppúgy érvényesülnek, mint a világ más részein.

1. Elvárás lett a távmunka-lehetőség

Míg néhány évvel ezelőtt különleges plusznak számított, ha egy munkaadó lehetővé tette, hogy egy-egy szakember otthonról (is) dolgozhasson, ez rengeteg munkakörben mostanra általános elvárás lett a munkavállalók részéről. És egyre kevesebben elégedettek a heti egy-két nap home office opcióval. A Gallup nemzetközi felmérése szerint a megkérdezett szakemberek 35 százaléka azt mondta, gondolkodás nélkül váltana munkahelyet, ha az új pozícióban teljes otthoni munkavégzésre lenne lehetősége.

2. Hatékonyabb, aki otthonról dolgozik, és még spórol is

Arról is érdekes adatok láttak napvilágot, hogyan változott az otthon dolgozók hatékonysága. Szintén nemzetközi adatok mutatják, hogy a cégek 65 százaléka arról számolt be, hogy távmunkásaik hatékonyabban dolgoznak, mint azok, akik az irodában töltik a napot. Az adatok elemzéséből úgy tűnik, hogy a közlekedésen megspórolt időt a munkavállalók legnagyobb része nem magára fordítja, hanem annak egy részében is dolgozik, így valójában több feladatot képes elvégezni a nap során. Emellett pedig átlagosan 15-20 ezer forintnyi megtakarításról is beszámolnak az otthon dolgozó emberek, ami részben a közlekedési kiadásokból jön össze, részben pedig abból, hogy nem kell az irodában megoldaniuk az étkezést napközben.

3. A magyar cégek 15 százaléka már a munkavállalókra bízza, hol szeretnének dolgozni

A magyar vállalati szféra HR trendjeit feldolgozó Randstad kutatás érdekes eleme az, amely szerint a hazai cégek 15 százaléka ad teljesen szabad kezet a dolgozóknak abban, hogy eldönthessék, hol dolgoznak. Emellett 32 százalék heti két otthoni napot, 28 százalék pedig heti 3 napot engedélyez távmunkában.

4. Az új helyzet sajátos nehézségeket hozott

A rugalmasság irányába haladó munkaerőpiaci trendek érdekes új kihívások elé állítják a cégeket. A legnagyobb problémát a távmunkát végzőkkel kapcsolatban az jelenti, hogyan tanítsák be az új dolgozókat, hogyan hangolják össze a vezetők a különféle csapatok munkáját, hogyan tartsák fent a cég iránti lojalitást, de az is egy újonnan felmerülő kérdés, milyen speciális juttatásokkal motiválhatók az otthon dolgozó kollégák.

VOSZ

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-07-26 15:40:00
A 30. héten is a kormány által meghatározott „plafon” – a szomszédos országok átlagárai – alatt maradtak a hazai üzemanyagárak: a 95-ös benzin 6, a gázolaj 1 forinttal. A régiós átlagárak ugyanakkor továbbra is alacsonyabbak, mint a magyarországiak.
2024-07-25 15:40:00
Néhány kisebb terület kivételével július 24-ig véget ért a nyári aratás, amelyet érdemben hátráltató körülmény idén nem befolyásolt. A termények tárolásához elegendő a raktárkapacitás, az idei termés nagy része már a tárolókban van – tájékoztatott az Agrárminisztérium.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A szeptemberben induló qvik elektronikus fizetési alternatíva szolgáltatási díjtól és tranzakciós illetéktől mentesen, egyfajta átutalási formaként nyújthat kedvezőbb feltételeket a vevőknek, míg a boltok, webáruházak is jobban járnak vele – állítja ebben az epizódban Luspay Miklós. A Magyar Nemzeti Bank Pénzügyi infrastruktúrák és pénzforgalom igazgatóságának vezetője egyértelművé tette: az új rendszernek fontos célja a banki verseny élénkítése, amit kiválóan szolgálhat a bankkártyától független, számlák közötti, azonnali, biztonságos és olcsó fizetési megoldást kínáló qvik infrastruktúra. Hogyan teheti ez könnyebbé mindenki életét?
2024. 07. 03., 08:25
epizód: 2024 / 13   |   hossz: 20:51
Az OFA Nonprofit Kft. „Az év felelős foglalkoztatója” pályázat keretében évről évre összegyűjti és díjazza azokat a hazai munkáltatókat, akik kiemelkedő tevékenységet folytatnak a foglalkoztatás területén. A cég közzé is teszi azokat a jó gyakorlatokat, amelyek hozzájárulnak a terület fejlődéséhez. A díjakat, amelyekre 2024-ben július 19-ig lehet pályázni, öt kategóriában osztják ki: kisvállalkozások, középvállalkozások, nagyvállalatok I-II., illetve egyéb gazdálkodó szervezetek. Kiosztanak különdíjakat is, amelyek különösen érdekesek, hiszen gyakran olyan innovatív ötleteket takarnak, amelyeket nem feltétlenül a pénz motivált – mondta el Endrész Alexandra programvezető.
2024. 06. 17., 22:50
epizód: 2024 / 12   |   hossz: 24:28
Minden nyári szünetben diákok tízezrei jelennek meg a munkaerőpiacon, hogy pénzt gyűjtsenek és szakmai tapasztalatokat szerezzenek. A 25 év alattiak számára elérhető szja-kedvezmény révén sokan mentesülnek az adófizetés alól, ám a foglalkoztatás jogviszonya eltérő adózási kötelezettségeket róhat rájuk, amiből baj lehet, ha nem figyelnek rá. Horváthné Szabó Beáta, a Moore Hungary adótanácsadó szakértője nemcsak ezeket a szabályokat veszi sorra, de bemutatja az iskolaszövetkezeten keresztüli foglalkoztatás, valamint a külföldön tanuló vagy külföldi diákok hazai munkavégzésének kritériumait is.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS