24 órás hackathont rendeztek Szegeden. A győztes megoldás az agráriumból érkezett: az almamoly rajzásának előrejelzésével csökkenti a szükséges vegyszerek mennyiségét.
A Szegedi Tudományegyetem, a T-Systems és a Kitchen Budapest mentoraival dolgoztak eredeti ötleteiken 2-5 fős csapatok, felhasználva a keskenysávú internet (NB-IoT) technológia által nyújtott lehetőségeket.
A 24 órán át tartó versenyre a szervezők két kiemelt területen vártak kreatív megvalósítási ötleteket: az életvitel, a vitális paraméterek és a környezet monitorozására alkalmas IoT szenzorok világában, illetve a mezőgazdaságban, ahol jelenleg az élő szervezetekről adatokat gyűjtő intelligens szenzorokra épülő rendszerek jelentik az egyik legfontosabb alkalmazási területet.
A kilenc döntőbe került ötlet között helyet kapott mind az agrárium – két csapat is érkezett különböző okos méhkaptár koncepciókkal -, mind a telemedicina, amely témakörben leginkább a baleset-előrejelzés és egészségmonitorozás állt a fejlesztések középpontjában.
A nyertes csapat ötlete az almamoly rajzásának előrejelzését teszi lehetővé. A győztes NB-IoT ötlet lehetővé teszi az óvintézkedések optimalizálását, ezzel csökkenti a szükséges vegyszer mennyiségét és hozzájárul a kiszámítható, fenntartható termeléshez.
„Igen kiélezett verseny szemtanúi lehettünk, mert minden döntőbe jutó csapat nagyon kreatív ötletet hozott. Ezekből 24 óra alatt valóban értékes megoldások születtek” – mondta Krégl Klementina a T-Systems innovációs kompetenciaközpontjának vezetője a díjátadót követően.
A nyertes csapatok a munkájuk során használt szenzorkészleten felül összesen 1,2 millió forintos nyereményben részesültek, valamint több csapat is lehetőséget kap arra, hogy ötletét továbbfejlessze a KiBu és a T-Systems szakértőinek támogatásával.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.