10 startupból 9 már figyel a fenntarthatóságra

2022. 08. 05., 17:17

A startup szektorban kulcsszerepet kap a fenntarthatóság: a Start it @K&H inkubátorban működő csapatoknak már 90 százaléka figyelmet fordít rá működése és termékeinek fejlesztése során. Ez azonban jelenleg inkább a természeti erőforrások fenntartható kezelését jelenti, míg a társadalmi kérdések háttérben maradnak. Az inkubátor ezért a most induló jelentkezési időszakában a környezetvédelmi megoldásokat hozó csapatok mellett a nemi esélyegyenlőséget és a női egyenjogúságot segítő startupokra is kiemelt figyelmet fordít.

Míg ez a szemlélet pár éve kuriózumnak számított, ma már a Start it @K&H inkubátorban működő csapatok esetében 10-ből 9 számára fontosak a fenntarthatósági szempontok. Ennek legfőbb oka, hogy a startupperek számára már meghatározó, hogy figyeljenek a környezeti értékek megóvására és arra, hogy aktívan tegyenek a társadalmi problémák ellen. Csak ezt követően nézik az üzleti érdekeket, azaz, hogy a fogyasztók, a befektetők és a partnerek pozitívan értékelik-e a fenntarthatósági törekvéseket.

„A jelenlegi gazdasági modell nem fenntartható módon használja az erőforrásokat, ezért olyan innovatív technológiákra van szükség, amelyek hatékonyabb, környezetbarát termelést és fogyasztást tesznek lehetővé. Itt azonban nem állhatunk meg, hiszen a fenntarthatóság témakörébe a természeti értékek megóvása mellett a társadalmi egyenjogúság megteremtése is beletartozik. Ennek súlyát jól mutatja, hogy az ENSZ által kijelölt 17 fenntarthatósági célból 8 a társadalmi problémák kezelésére vonatkozik. Az öt éve működő és eddig 20 iparágban 90 csapat fejlődését segítő inkubátorunkban ezért a sustaintech startupok teljes spektrumára kiemelt figyelmet fordítunk. A megújuló energia használatát, az erőforrások hatékony felhasználását és a szennyező anyagok kibocsátásának csökkentésére alternatívát kínáló csapatok mellett azokat is keressük, akik társadalmi problémákra adnak új megoldást” – jelentette be Németh Balázs, a K&H innovációs vezetője.

(Németh Balázs is részt vett az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatában. A sorozat 340. interjúját IDE KATTINTVA olvashatja el.)

Női vonalon erősít a Start it @ K&H

A Start it @K&H, Magyarország legnagyobb nagyvállalati inkubátora szeptember 11-ig ismét várja a startupok jelentkezését. A féléves mentorálást elnyerő csapatok az inspiráló közösség, a szakmai mentorok, számos digitális szolgáltatáscsomag, a K&H hazai és nemzetközi üzleti kapcsolati hálója és az alumni csapatok tapasztalatainak segítségével fejlődhetnek tovább – akár a nemzetközi piacra lépésig.

A mostani kiválasztás alkalmával a fenntarthatóság környezetvédelmi vonatkozása mellett a társadalmi kérdések is nagyobb szerepet kapnak: a környezetbarát megoldások mellett a női alapítású vagy a nemi esélyegyenlőséget, egyenjogúságot segítő startupok támogatása is előtérbe kerül.

„Az üzleti és a politikai döntéshozók körében mindmáig kevesebb a női szereplő, mint ahogy az a nemek közti arányok alapján indokolt lenne. A női esélyegyenlőség támogatása érdekében az inkubátorban kiemelt fókuszt kapnak azok a csapatok, ahol legalább az egyik alapító nő vagy akik innovációjukkal a nemi egyenjogúságot erősítik. Ilyen lehet például a hagyományosan férfiasnak ítélt szakmákban a női elhelyezkedés támogatása, vagy a képzések, fejlesztések során a nemi egyenlőséget megvalósító megoldások. Hiszen ezzel is hozzájárulunk a fenntartható jövő építéséhez” – mondta Németh Balázs.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 15:20:00
Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.
2025-04-01 14:15:00
Végső bevezetési szakaszába lépett az Európai Unió importellenőrzési rendszere (Import Control System 2, ICS2), így 2025. április elsejétől az új vámkövetelmények kiterjednek a vasúti, közúti és tengeri, belvízi szállításra is. A figyelmetlen cégek a vámkezelés megtagadására és bírságokra is számíthatnak – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS