Szaúd-Arábia 750 ezer napelemet telepített új üdülőövezetek ellátására

Szaúd-Arábia 750 ezer napelemet telepített új üdülőövezetek ellátására
2023. 07. 11., 16:23

Egy egész luxus turistaparadicsomot tesznek fenntarthatóvá azzal, hogy a világ legnagyobb kapacitású akkumulátorára kötik. Az épülő övezet energiaellátása várhatóan egy gramm szén-dioxidot sem fog kibocsátani.

A Red Sea Projectben készülő, exkluzív üdülőfalu a világ legnagyobb, óránként 1200 megawatt kapacitású akkumulátoráról fog működni. Ennek töltését az a 750 ezer napelem végzi, aminek telepítését az Arab News szerint épp' a minap fejezték be. Szaúd-Arábia ezzel a lépéssel teljesítette is a luxusprojekt első szakaszát.

A panelek összesen öt naperőművet fognak táplálni, hogy 100 százalékos hálózati függetlenséget biztosítsanak az üdülőhelynek.

A Red Sea Project a Red Sea Global, vagyis a szaúd-arábiai állami befektetési alap tulajdonában lévő vállalat ötlete és az a célja, hogy környezetbarát turisztikai desztinációt hozzon létre. A projekteken keresztül Szaúd-Arábia igyekszik a turizmus és az üzleti élet központjaként, valamint olyan országként megalapozni a jövőjét, ami megszabadul az olajfüggőségtől és inkább megújuló energiaforrásokkal üzemel. Az állam hatalmas kiterjedésű, száraz, terméketlen területekkel rendelkezik, így jelentős környezeti hatás nélkül alakíthat ki napelemparkokat.

Összehasonlításképpen: ha Magyarország egy az egyben napelemekkel akarná kiváltani a Paksi Atomerőművet, a jelenlegi fejlettségi szintű panelekkel beboríthatná akár az egész Hortobágyot, amelynek területe az Arab-sivatagnak csupán nyolcezred része. És a szaúdiaknál nem történik jelentős környezetkárosítás, ha kihalt, elsivatagosodott területeket vonnak be az energiatermelésbe.

A 2017 júliusában bejelentett Red Sea Project egy óriási ingatlanberuházás, ami Szaúd-Arábia nyugati partjai mentén épül. A 2030-ra várhatóan elkészülő projektben 50 különböző üdülőhely jön létre, több mint 1000 lakóépülettel és összesen 8000 szobával. Ezek 22 szigeten és hat szárazföldi területen, elszórva fognak elhelyezkedni.

A projekt első szakasza 16 szállodát, illetve kiskereskedelmi és szórakoztató létesítményt foglal magában, és ezek mindegyike már az eddig telepített 750 ezer napelemmel előállított napenergiára támaszkodik. Az első, teljes mértékben napenergiával működő létesítmény a Red Sea Resort and Spa közelében épülő Six Senses Southern Dunes (alábbi kép) lesz.

A világ legnagyobb akkumulátora

Mivel a panelek éjszaka nem tudnak áramot termelni, a projekt a világ legnagyobb akkumulátor-alapú energiatárolási megoldásának telepítését is fontolóra veszi. A létesítmény várhatóan 1200 MWh tárolókapacitással rendelkezik majd, hogy biztosítsa a megaprojekt hálózati függetlenségét, Ez az első ilyen jellegű projekt, és ráadásul nem csak az elszállásolás és minden szolgáltatás, hanem a turisták szállítása is fenntartható forrásból táplált járművekkel fog működni – a nemzetközi repülőtéren történő leszállástól a projekthelyszínekig.

A Red Sea Project fontos mérföldkő Szaúd-Arábia számára, mivel az ország legkésőbb 2060-ra el akarja érni a nettó nulla karbonkibocsátást. Működésbe lépését követően példaként szolgál majd más országok számára is, és megmutatja, hogy a megaprojekteket teljes mértékben megújuló energiaforrásokkal is lehet működtetni, és valóban megoldható a függetlenedés a fosszilis tüzelőanyaggal működő hálózatoktól.

Ez egyben átmenetet Szaúd-Arábia számára, hiszen a gazdasága hagyományosan az olajra támaszkodik. Most, kihasználva földrajzi elhelyezkedését, más utakat keres, hogy a világ üzleti és turisztikai központjává váljon.

Gábor János

Illusztrációk: Red Sea Global

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS