A félig munka-félig nyaralás kombináció azt eredményezheti, hogy az egyén egyik szituációban sem nyújt 100 százalékot – olvasható egy tanulmányban.
A nyaralás alatti munkavégzéssel, a workcation turizmus elméleti és gyakorlati kérdéseivel foglalkozik a Turizmus Bulletin legfrissebb számának egyik tanulmánya – írja a turizmus.com.
A kiadványban olvasható Pécsek Brigitta írása a nyaralás alatti munkavégzésről. Mint írja: a munka, szabadidő és alvás a három fő tevékenység, amelyek ciklikus váltakozásai mentén éli életét az ember.
A három alaptevékenység a múltban egyértelműen elkülönült egymástól. A határok elmosódása a későmodernitás trendje, amelynek következményeképpen a turizmus az otthon elhagyása nélkül és a nyaralás alatti munkavégzés elterjedésének lehetünk a tanúi.
A félig munka/félig nyaralás kombináció azt eredményezheti, hogy az egyén egyik szituációban sem nyújt 100 százalékot. A hagyományos nyaralás elmaradása ugyanolyan kiégést okozhat, mintha az illető el sem utazott volna.
A teljes állású alkalmazottak a szabadság alatti munkavégzést inkább negatívan élik meg, mert úgy érzik, hogy még a szabadidejükkel sem ők rendelkeznek. A kisvállalkozók és a felső vezetők, akik pozíciójukból adódóan idejükkel szabadabban rendelkeznek, a felsőoktatásban dolgozókhoz hasonlóan a nyaralás alatti munkavégzés pozitív oldalát emelték ki.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.