Üzleti célú utazások: így szigorodnak a rendelkezések

2021. 03. 08., 16:30

2021. március 1-től ismét szigorodtak Magyarországon a határátlépésre vonatkozó szabályok. Mostantól szigorúbban ellenőrzik a gazdasági, illetve üzleti célból utazó magyar és nem magyar állampolgárokat egyaránt. Külön elbírálás alá esnek azonban az Európai Unión belüli és kívüli utazások. A Deloitte szakértői összefoglalták a rendelkezés legfontosabb változásait.

Az Európai Unió tag- vagy tagjelölt államai, az Európai Gazdasági Térség vagy azzal azonos jogállású államok, azaz Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága irányából továbbra is karanténkötelezettség és egyéb korlátozás nélkül léphetnek be azok a magyar állampolgárok, akik hitelt érdemlően igazolják, hogy a kiutazás célja gazdasági vagy üzleti célú tevékenység volt. Ezen területek állampolgára, vagy 90 napot meghaladó tartózkodásra jogosult személye szintén karanténkötelezettség nélkül léphet be Magyarország területére, ha gazdasági, illetve üzleti célból érkezik és ezt hitelt érdemlően tudja igazolni a határon megfelelő dokumentum felmutatásával.

Az EU-n kívüli országok tekintetében, a 4/2021. (III. 1.) KKM rendelet értelmében, csak az abban felsorolt országokból engedélyezett a belépés gazdasági, illetve üzleti célú utazásnál. A listán szereplő országokból hazatérő magyar állampolgárok, továbbá az országok állampolgárai vagy az államokban 90 napot meghaladó tartózkodásra jogosult személyek karanténkötelezettség nélkül beléphetnek, ha hitelt érdemlően igazolják az utazás célját. A könnyítés az alábbi országok esetében alkalmazható:

  • Amerikai Egyesült Államok,
  • Azerbajdzsán,
  • Bahrein,
  • Egyesült Arab Emírségek,
  • Indiai Köztársaság,
  • Indonéz Köztársaság,
  • Izrael Állam,
  • Japán,
  • Kazahsztán,
  • Kínai Népköztársaság,
  • Kirgizisztán,
  • Koreai Köztársaság,
  • Oroszországi Föderáció,
  • Szingapúr,
  • Török Köztársaság,
  • Ukrajna,
  • Üzbegisztán.

Amennyiben a fent említett országokból érkező magyar és nem magyar állampolgárok belépésénél kétség merül fel az üzleti célt igazoló dokumentum hitelességével kapcsolatban, úgy a hatóságok megtagadhatják a belépést a beutazni vágyók előtt. Azzal kapcsolatban azonban nem tartalmaz részletszabályokat a Rendelet, hogy tartalmilag/formailag milyen igazolást szükséges bemutatnia az utazónak.

„Tervezett üzleti utazás esetén javasoljuk, hogy utazás előtt körültekintően tájékozódjanak, kövessék a híreket, mert az elmúlt napokban a fentiekben jelzett országok listája többször módosult, bővült” – mondta el Baranyi Gábor, a Deloitte adóosztályának partnere.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS