Munkavállalói Résztulajdonosi Program: így lehet hatékonyabb a munkaerő megtartása

2019. 03. 22., 17:34

A közelmúltban több változás is történt a Munkavállalói Résztulajdonosi Program (MRP) szabályozásában, amelyeknek köszönhetően egyre több társaság alkalmazza ezt az ösztönző eszközt. A cafeteria rendszer átalakításával és a növekvő munkaerő-piaci nyomással előtérbe kerülhet az MRP szerepe a munkavállalók motiválásában és megtartásában.

A Munkavállalói Résztulajdonosi Program lényegében egy ernyőszervezetet jelent, amit azért hoznak létre a vállalkozások, hogy azon keresztül értékpapír és/vagy készpénz juttatásokkal motiválják munkatársaikat, vezetőiket. Bár az MRP-t szabályozó törvény már évtizedes múltra tekint vissza, néhány éve átfogó módosítások történtek, tavaly ősszel pedig újabb fontos változásokat fogadott el az Országgyűlés.

Az elmúlt évek módosításainak eredményeként a korábbinál lényegesen rugalmasabb konstrukció jött létre, aminek köszönhetően az MRP sokkal jobban megfelel az üzleti környezet elvárásainak. Ez, és az a tény, hogy a szinte minden ágazatban egyre komolyabb kihívást jelentő munkaerőhiány új ösztönző eszközök keresésére készteti a vállalkozásokat, tovább növelheti ennek a megoldásnak a népszerűségét.

Az MRP struktúra egyik sajátossága, hogy az értékpapírjuttatás nem közvetlenül a munkavállalók számára történik, hanem egy erre a célra létrehozott szervezet irányába, ami önálló jogi személynek számít és amit az adott cégtől független személyek irányítanak. Ez lehetővé teszi, hogy tisztán motivációs eszköz legyen, az ezen keresztül jutalmazott munkavállalók ugyanis nem szereznek semmilyen kontrollt a vállalat felett.

Az MRP-n keresztül biztosított juttatásokat a gyakorlatban többnyire a társaság gazdasági teljesítményének növekedéséhez kötik, vagyis az üzleti beszámolókban szereplő valamely pénzügyi mutatóban kell előrelépést felmutatnia a konstrukciót választó társaságnak. A már tőzsdén lévő, vagy tőzsdei megjelenésre készülő társaságok esetében a részvényárfolyam, illetve a sikeres tőzsdei bevezetés is lehet a juttatás alapja. Az MRP adózási szempontból is előnyös konstrukció, mivel ebben az esetben a juttatások után csak SZJA-t kell fizetni, és a munkavállaló és a munkáltató egyaránt mentesül a különböző járulékterhek alól. 

Arról, hogy az MRP-ben résztvevő munkavállalók milyen feltételek mellett szerezhetnek jövedelmet, az alapító – vagyis az adott vállalat – által kidolgozott javadalmazási politika rendelkezik. „Mivel a javadalmazási politika határozza meg, hogy kik, milyen feltételek mellett, mikor és milyen juttatásban részesülhetnek, nagyon fontos alaposan előkészíteni a dokumentumot és adózási, számviteli szempontból is megvizsgálni a helyzetet. Mivel egy ösztönző programról van szó, természetesen elengedhetetlen a HR-szempontokat is részletekbe menően átgondolni – hívta fel a figyelmet dr. Baranyi Gábor, a Deloitte adóosztályának igazgatója.

Azt tapasztaljuk, hogy a cafeteria rendszer átalakításával a cégek keresik az új juttatási formákat, amelyekkel motiválhatják és megtarthatják a munkavállalóikat. A jövőben ezért nőhet az MRP népszerűsége, amit segíthet az is, hogy a jogszabályi változásoknak köszönhetően rugalmasabbá vált a konstrukció. Fontos azonban alaposan felmérni, hogy az adott társaság által elérni kívánt cél szempontjából az MRP, vagy esetleg más, a jogszabályok által biztosított lehetőség az optimális megoldás – tette hozzá dr. Kristóf Kitti, a Deloitte MRP szakértője. 

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 18., 09:20
A banki hitelek jóváhagyása és folyósítása kritikus szerepet játszik egy vállalkozás életében, különösen akkor, amikor a gyorsaság kulcsfontosságú a piaci lehetőségek kihasználásában. Az MBH Bank legújabb vállalati hitelbírálati folyamata, az MBH Rapid jelentős változást hoz a finanszírozási piacon: lehetővé teszi a hitelösszegek akár öt munkanapon belüli folyósítását, ami értékes előnyt biztosíthat a vállalkozások számára.
2024. 12. 19., 11:45
A 8+1 pontos Demján Sándor Program keretében a korábbi 5 százalék helyett évi 3,5 százalékra csökkent a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek kamatát. Az intézkedés „felkorbácsolta a beruházási hitelek iránti keresletet” a hazai kkv-k körében – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium.
2024. 12. 18., 16:30
Bár ma még nem tudni, hogy milyen forgatókönyv szerint fagy be vagy zárul le a Magyarország szomszédságában zajló háború, a közelmúlt fegyveres konfliktusaiból kiindulva a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet összegyűjtötte azokat a szuverenitási kockázatokat, amelyek a Kárpát-medencére veszélyt jelenthetnek.
2024. 12. 18., 16:30
A tizenhárom éve tartó szíriai polgárháború november 27-től újra a világsajtó központi témája lett, amikor a Jaysh al-Izzah lázadócsoport támadást indított a Bassár el-Aszad vezette szír hadsereg ellen, december 7-én a nemzetközi sajtó pedig már arról adott hírt, hogy Aszad elnök valószínűleg elmenekült az országból.
2024-12-20 18:05:00
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a magyar vállalatok körében két kiemelt terület rajzolódik ki a fenntarthatósági törekvésekben: az energiafelhasználás csökkentése és a munkavállalók környezetbarát munkába járásának támogatása.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS