Küszöbön az IT befektetések aranykora – Kirobbanóan növekednek a technológiai kiadások

2023. 10. 25., 12:21

Folyamatosan emelkedik a technológiai beruházások aránya a vállalatok költségvetésén belül. Ahogy a cégek évről-évre többet költenek informatikára, úgy az informatikai vezetők szerepe a szervezeti stratégia formálásában is egyre kritikusabb – állapítja meg a Deloitte Technology Leadership Study kutatása.

A várakozások alapján 2024-ben rekordszintet ér a vállalatok globális technológiai kiadása, és meghaladja az 5 milliárd dollárt, ami 8,6 százalékos emelkedést jelent 2023-hoz képest. Pedig a cégek már idén is jelentősen növelik IT kiadásaikat, 2023 egészére 5,5 százalékos növekedés várható, a Gartner prognózisa szerint.

A 2024-es előrejelzéshez hasonló mértékű kiugrás utoljára 2021-ben volt, a világjárvány hatására felgyorsuló digitalizációnak és az új működést támogató stabilizációs fejlesztéseknek köszönhetően. A növekedés üteme Magyarországon is közelít a globális átlaghoz, a nyugati és közép-európai régiós átlagnál a Gartner adatai szerint csupán pár százalékponttal alacsonyabb.

Jelentős változás tapasztalható a cégek bevételarányos IT kiadásaiban: a Deloitte Tech Trends kutatása szerint a 2016-ban mért 3,3 százalékról a tavalyi évben ez 5,5 százalékra nőtt. Szinte minden iparágban emelkedés volt tapasztalható, a legnagyobb a pénzügyi szolgáltató és telekommunikációs szektorban történt. A CIO mellett a megkérdezett cégek fele rendelkezik technológiai vezetővel is (CTO), 25 százalékuk pedig már digitalizációs és adatkezelési vezetőket is alkalmaz.

Hangsúly a modernizáción és a kockázatkezelésen

A Deloitte kutatásában megkérdezett technológiai vezetők a legnagyobb hatású IT befektetéseknek a kiberbiztonság növelésére és kockázatkezelésre tett erőfeszítéseket értékelték. Ezen felül több, mint 50 százalékuk emelte ki a központi rendszerek modernizációját, illetve a cloud transzformációs projekteket. Az erős technológiai alapokról a jövőben könnyebb lesz elrugaszkodni.

IT értékteremtés – tényleg sokba kerül?

Legnagyobb kihívásként az IT vezetők a technológiai beruházások hatásának mérését jelölték meg, a fejlesztések ugyanis sokszor indirekt módon járulnak hozzá az értékteremtéshez: egy automatizáció például segíti a munkavállalók magasabb hozzáadott értékű feladatokra való összpontosítását.

„Pontos hatáselemzés hiányában a technológiai projektek gyakran túl költségesnek tűnnek, ez pedig szűkíti a CIO-k és a vállalati stratégia mozgásterét. Kutatásunkban a válaszadók kétharmada emelte ki, hogy a technológiai projektek értékelése jelenleg is pénzügyi mutatók alapján történik, amellyel nem értékelhetők megfelelően a hosszabb távon realizálható előnyök” – mondta Gyuró László a Deloitte Magyarország technológiai tanácsadás üzletágának menedzsere.

Rugalmas költségmenedzsment

Projektek terén a vállalatok felismerték az agilitás előnyeit, költségvetésük negyedét fordítják az utóbbi években ilyen kezdeményezésekre. Az agilis szemléletet azonban vállalati szinten is alkalmazni kell, a technológiai beruházások költségvetéstervezési és portfóliókezelési folyamatainál egyre fontosabbá válik a rugalmasabb működés.

Egy agilis szervezet a pénzügyi év során gyorsabban tud reagálni a hirtelen bekövetkező változásokra, például egy új, értékteremtő technológia megjelenésére - ennek köszönhetően pedig versenyelőnyt realizálhat olyan versenytársakkal szemben, akik a fejlesztéseikhez kapcsolódó finanszírozást éves szinten tervezik, és csak alkalmanként vizsgálják felül.

„A költségvetéstervezésre olyan adaptív folyamatként kell tekinteni, amely képes a változó prioritások kiszolgálására. Fontos, hogy ez a rugalmasabb megközelítés olyan hatékony döntéshozatali struktúrát igényel, amely lehetővé teszi a finanszírozás szükség szerinti újra priorizálását és átcsoportosítását. Ennek kialakítása erőfeszítést követel mind az üzleti mind a technológiai vezetőktől, végül azonban hatékonyabb döntéshozatalt tesz lehetővé” – mondta Kiss Dániel, a Deloitte Magyarország technológiai tanácsadás üzletágának partnere.

El is kell adni az értékteremtést!

Az IT nem költségközpont-, hanem értékteremtő funkció. A költségvetés tervezése során az IT és üzleti vezetők közös feladata a technológiai projektek által elérhető előnyök számszerűsítése és az üzleti érték mérési módszertanának meghatározása. Az értékteremtés megvalósulását is ez alapján célszerű kimutatni, folyamatos és transzparens kommunikáció mellett, az elvárások és célkitűzések strukturált finomhangolásával. A felek együttes felelősségvállalása és a beruházás elejétől használt „benefit realization” keretrendszer alkalmazása kulcsfontosságú lehet a sikerhez.

A fejlődő technológiai beruházási horizont egyszerre rejt lehetőségeket és kihívásokat. A várakozások szerint előnyhöz juttathatják vállalatukat azok az élenjáró IT vezetők, akik a hosszútávú értékteremtésre fókuszálnak: mozgásterük kiszélesítéséhez azonban szükséges a fejlesztések hatásainak hatékony mérése és kommunikációja, az agilisabb tervezés, illetve a rugalmas finanszírozás – állapítja meg a Deloitte kutatása.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 15:20:00
Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.
2025-04-01 12:05:00
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
2025-03-31 19:05:00
Egy friss, országos kutatás alapján napjainkban leginkább az infláció, a romló egészségügy és a hazai gazdasági, politikai helyzet miatt aggódnak a honfitársaink, míg a megfelelő biztonságérzethez főleg egészségre, biztos munkahelyre, valamint erős családi, párkapcsolati kötelékekre van szükségük.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS