A rendszer tudományos és technológiai áttörést, illetve hatékonyabb COVID elleni védekezést eredményezhet, hiszen hetvenszer annyi laborvizsgálatot végez egy nap alatt, mint amire az emberek képesek.
Az ABB Robotics és a Texasi Egyetem Medical Branch (UTMB) Élettudományi és Egészségügyi Laboratóriuma kifejlesztett egy olyan automatizált semlegesítő antitest-vizsgáló rendszert, amely képes meghatározni az egyén immunitását a COVID különböző törzseivel szemben, és egyéb teszteket is elvégez. A The Robot Report közölte: az UTMB fejlesztésével napi 15 darabról több mint ezer darabra lehet növelni az elvégzett semlegesítő antitestvizsgálatok számát.
„A napi több teszt elvégzésének képessége a kulcsa annak, hogy több adatot nyerjünk az egyéni immunitásprofilokról, ami segíthet a vírus további terjedésének megfékezésében” - vázolta a robotizált megoldás jelentőségét Dr. Michael Laposata, az UTMB patológiai tanszékének elnök-professzora. „Az ABB-vel közösen kifejlesztett automatizált rendszerünk azon túl, hogy átalakítja a vizsgálatok sebességét és megszünteti annak szükségességét, hogy manuális vizsgálatokkal nagy létszámú laboratóriumi személyzetet tegyünk ki a fertőzés kockázatának, még pontos, gyors, rugalmas és biztonságos módot is kínál a céljaink eléréséhez.”
A napi tesztek számának növelése segíthet jobban megérteni a koronavírus bonyolult mutációit, illetve azt, hogy az egyes variánsokkal szemben milyen vakcinák nyújták a leghatékonyabb védelmet. A rendszer célja a SARS-CoV-2 semlegesítő antitest kimutatása más fertőzésekkel való keresztreakció nélkül, hiszen az így kapott adatok birtokában megfontoltabb döntéseket lehet hozni a vírus további terjedésének megakadályozására.
Az ABB Robotics a világ egyik vezető robotikai és gépautomatizálási beszállítója, és talán az egyetlen a glóbuszon, aminek ennyire átfogó és integrált portfoliója van, hiszen az ipari robotok, az önvezető mobil robotok és a különböző automatizálási megoldások mellett saját értékteremtő szoftvereket is gyártanak. A cég kb. 11 ezer embert foglalkoztat, száz telephelyen, 50 országban.
„A projektünk jól példázza, hogy hogyan növelheti a robotika a sebességet és a hatékonyságot, miközben biztonságosabbá teszi a munkát a kutatók számára” – magyarázta Daniel Navarro, az ABB fogyasztói szegmensekért és szervizrobotikáért felelős ügyvezető igazgatója. „Az UTMB-vel szorosan együttműködve egyesítjük a biológia, a laboratóriumi folyamatok, az automatizálás és a szoftverek terén meglévő tudásunkat és tapasztalatunkat, hogy olyan automatizált robotikai megoldást fejlesszünk ki és alkalmazzunk, ami jelentősen előreviszi és informálja a világjárványra adott válaszunkat.”
Az ABB a RobotStudio offline programozószoftverét használta a laboratóriumi berendezések és robotpozíciók különböző kombinációinak modellezésére, iterációjára és tesztelésére. A rendszer kifejlesztésének teljes folyamata – a tervezéstől az beüzemelésig – 18 hónapot vett igénybe. Juan Garcia, az UTMB laboratóriumi szolgáltatásainak igazgatója rendkívülinek és példátlanul gyorsnak nevezte a fejlesztés véglegesítését, ami szerinte még sok millió dolláros pénzeszközökkel rendelkező vállalatok számára is évekbe telt volna.
Gábor János
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.