Nehezen lehetne annál is fenntarthatóbb megoldást találni a villamosenergia-termelésre, amire az olasz Enel Green Power új robotalkalmazása képes. A napelemek, amelyeknek a tisztítására fejlesztették, eleve csökkentik a karbonkibocsátást, míg a gép vízfelhasználás nélkül tartja tisztán a paneleket.
Az Enel Green Power új eszköze különösen jól jöhet olyan régiókban telepített napelemparkokban, ahol kevés a víz és nagy a por. Mivel a szoláris energiatermelést alapjáraton is szereti a világ kietlen, földművelésre alkalmatlan, száraz vidékeken megoldani, és a panelek legnagyobb ellensége a por, két legyet ütnek egycsapásra, ha a tisztításuk nem jár vízfelhasználással.
„Amikor a fotovoltaikáról beszélünk, tényleg a por az elsőszámú ellenség. Ez, még ha első pillantásra úgy is tűnik, nem egy triviális dolog: a szennyeződés felhalmozódása a paneleken akár jelentősen is lecsökkentheti a napelemrendszerek teljesítményét – érvel a találmány mellett az Enel Green Power friss sajtóközleménye. Ez a probléma különösen fontos a sivatagos és a kevéssé csapadékos területeken, illetve ott, ahol jellemzően nagyon poros talaj, ám mindenhol máshol is érinti a napenergiát.”
A cég kiemeli, hogy a napelemek tisztítása napjainkban úgy néz ki, hogy az üzemeltető rendszeresen végig zavar a sorok között néhány magasnyomású mosókkal és hidraulikus kefékkel felszerelt traktort, de ez egyrészt jelentős vízpazarlással, másrészt magas károsanyag-kibocsátással jár. Az Enel Green Power a REIWA-val, egy szicíliai startuppal együtt dolgozott jobb és fenntarthatóbb megoldást. Utóbbi tervezte a SandStormot, egy olyan „fejlett tisztítórobotot, ami speciális kefék rendszerét használja, és képes önállóan végig menni a panelsorokon, majd a feladat végeztével szintén magától visszanavigál a dokkolóállomására”. A leírásból világosan látszik:
a robot felhasználása nem csupán emissziócsökkentéssel és vízmegtakarítással jár, de képes enyhíteni a munkaerőhiány okozta gondokat is.
A rendszert sikeresen tesztelték, először az Enel Green Power innovációs laboratóriumában Passo Martinóban (Catania), majd ipari méretekben az Enel Green Power tootanai (Spanyolország) erőművének egy részén. A technológia annyira ígéretes, hogy a forgalmazó már meg is kötötte rá az első beszállítói szerződést. Két spanyolországi fotovoltaikus üzemben, Totanában és Las Corchasban, összesen 135 MW kapacitású erőművekben fogják alkalmazni őket, meglehetősen nagy számban, hiszen csak az e két helyszínen telepítésre kerülő flotta 150 darab robotot ölel fel.
„A SandStorm-projekt sikertörténetnek bizonyult, hiszen minden együtt volt hozzá: egymást kiegészítő vállalkozások közötti együttműködés, a költségek csökkentése és a megújuló termelés növelése – áradozik a robotról a vállalat. Ez egy hatékony, versenyképes ’made-in-Szicília’ technológia fejlesztés lett, valódi ipari beszállítói lánccal, és ami a legfontosabb: a környezeti hatások visszafogásával. Fontos zöldnek lenni, de még fontosabb, hogy fenntartható módon legyünk zöldek” – fűzték hozzá.
Gábor János
Főoldali kép: Enel Green Power
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.