Ennek az új robotnak víz sem kell a napelemtisztításhoz

Ennek az új robotnak víz sem kell a napelemtisztításhoz
2023. 08. 07., 17:10

Nehezen lehetne annál is fenntarthatóbb megoldást találni a villamosenergia-termelésre, amire az olasz Enel Green Power új robotalkalmazása képes. A napelemek, amelyeknek a tisztítására fejlesztették, eleve csökkentik a karbonkibocsátást, míg a gép vízfelhasználás nélkül tartja tisztán a paneleket.

Az Enel Green Power új eszköze különösen jól jöhet olyan régiókban telepített napelemparkokban, ahol kevés a víz és nagy a por. Mivel a szoláris energiatermelést alapjáraton is szereti a világ kietlen, földművelésre alkalmatlan, száraz vidékeken megoldani, és a panelek legnagyobb ellensége a por, két legyet ütnek egycsapásra, ha a tisztításuk nem jár vízfelhasználással.

„Amikor a fotovoltaikáról beszélünk, tényleg a por az elsőszámú ellenség. Ez, még ha első pillantásra úgy is tűnik, nem egy triviális dolog: a szennyeződés felhalmozódása a paneleken akár jelentősen is lecsökkentheti a napelemrendszerek teljesítményét – érvel a találmány mellett az Enel Green Power friss sajtóközleménye. Ez a probléma különösen fontos a sivatagos és a kevéssé csapadékos területeken, illetve ott, ahol jellemzően nagyon poros talaj, ám mindenhol máshol is érinti a napenergiát.”

A cég kiemeli, hogy a napelemek tisztítása napjainkban úgy néz ki, hogy az üzemeltető rendszeresen végig zavar a sorok között néhány magasnyomású mosókkal és hidraulikus kefékkel felszerelt traktort, de ez egyrészt jelentős vízpazarlással, másrészt magas károsanyag-kibocsátással jár. Az Enel Green Power a REIWA-val, egy szicíliai startuppal együtt dolgozott jobb és fenntarthatóbb megoldást. Utóbbi tervezte a SandStormot, egy olyan „fejlett tisztítórobotot, ami speciális kefék rendszerét használja, és képes önállóan végig menni a panelsorokon, majd a feladat végeztével szintén magától visszanavigál a dokkolóállomására”. A leírásból világosan látszik:

a robot felhasználása nem csupán emissziócsökkentéssel és vízmegtakarítással jár, de képes enyhíteni a munkaerőhiány okozta gondokat is.

A rendszert sikeresen tesztelték, először az Enel Green Power innovációs laboratóriumában Passo Martinóban (Catania), majd ipari méretekben az Enel Green Power tootanai (Spanyolország) erőművének egy részén. A technológia annyira ígéretes, hogy a forgalmazó már meg is kötötte rá az első beszállítói szerződést. Két spanyolországi fotovoltaikus üzemben, Totanában és Las Corchasban, összesen 135 MW kapacitású erőművekben fogják alkalmazni őket, meglehetősen nagy számban, hiszen csak az e két helyszínen telepítésre kerülő flotta 150 darab robotot ölel fel.

„A SandStorm-projekt sikertörténetnek bizonyult, hiszen minden együtt volt hozzá: egymást kiegészítő vállalkozások közötti együttműködés, a költségek csökkentése és a megújuló termelés növelése – áradozik a robotról a vállalat. Ez egy hatékony, versenyképes ’made-in-Szicília’ technológia fejlesztés lett, valódi ipari beszállítói lánccal, és ami a legfontosabb: a környezeti hatások visszafogásával. Fontos zöldnek lenni, de még fontosabb, hogy fenntartható módon legyünk zöldek” – fűzték hozzá.

Gábor János

Főoldali kép: Enel Green Power

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS