Miközben a kereskedelmi bankok a világjárvány okozta gazdasági visszaesés miatt folyamatosan szigorítanak a hitelnyújtás feltételein Szlovákiában, az állam továbbra is kedvező feltételekkel nyújt előnyös kölcsönt a pedagógusoknak.
A pedagógushitel a kölcsönök egy speciális kategóriája, amelyet a Művelődéstámogató Alap közvetítésével lehet felvenni, és a múltban főleg az alacsony kamatláb miatt vált népszerűvé – írja az Új Szó.
Az állami kölcsön legnagyobb hátránya, hogy egyszerre legfeljebb 15 ezer eurót lehet felvenni, illetve a kereskedelmi bankok ajánlataival szemben nem intézhető egész évben bármikor, hanem csak évente háromszor: az év elején, az iskolaév végén és ősszel. Közeledik a hiteligények benyújtásának a második határideje: június 30-a.
Az állam egyelőre nem szigorított a pedagógushitel feltételrendszerén. Az igénylőnek pedagógiai alkalmazottnak (tanár, tanító, mester, nevelő, pedagógiai asszisztens, külföldi lektor, sportiskola és sportosztály edzője) kell lennie – az iskolák nem pedagógiai alkalmazottai (gondnok, könyvelő, szakácsok, takarítónők stb.) nem jogosultak rá.
A kamatláb továbbra is 3 százalék, az összeg 1–15 ezer euró lehet. 3 ezer euróig nem kell kezes, szabad felhasználású hitelről van szó. Ennél magasabb összeg esetében már szükség van egy kezesre, 10 ezer felett pedig a pénzt csak meghatározott célra (családi ház vagy lakás vásárlására, építésére, kiegészítésére, felújítására, építkezési telek vásárlására, tulajdonrész vásárlására a lakásszövetkezettől, lakberendezés vásárlására) lehet fordítani.
Az alacsony kamatláb mellett az államtól felvehető hitel legnagyobb előnye, hogy a számlavezetés díjmentes, és a hitelt bármikor idő előtt vissza lehet fizetni, amiért nem számláznak külön illetéket.
Mivel az érdeklődés óriási, sorrendet állítanak fel a kérvények beérkezési ideje szerint. Előnyben részesítik azokat, akik a pedagógiai tevékenységet főállásban végzik, illetve, akik először igényelnek ilyen hitelt, és kezdő pedagógusoknak számítanak.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.