Szlovákia az EU-s források nem megfelelő felhasználása miatt 81 millió eurótól esik el, amelyet a kutatók és az egyetemek is felhasználhattak volna – állítja Veronika Remišová parlamenti képviselő.
„Tavaly 27 millió veszett kárba, így már 108 millió euró" – jelentette ki a képviselő, aki szerint Szlovákia idén újabb 100 milliótól eshet el, amelyet a tudomány és kutatás fejlesztésébe fektethettek volna - írja a hirek.sk.
Remišová szerint a helyzet a Tudomány és Kutatás Operatív Programban a legrosszabb. „2014 óta a teljes rendelkezésünkre álló összegnek mindössze a 9,7 százalékát tudtuk kihasználni. Minden operatív programban nagy probléma a források felhasználása, de a tudományban és a kutatásban még ennél is katasztrofálisabb a helyzet" – mondta.
A képviselő szerint egy megfelelő tudományos, illetve kutatási projekt elkészítéséhez egy évnél is több szükséges, nem elég rá néhány hét vagy hónap.
„Csak azoknak kellene juttatni a közpénzekből, akik már elértek valamit. Azokat a cégeket kellene támogatnunk, amelyek képesek innovatívan gondolkodni, és a saját pénzüket fektetik a tudományba és kutatásba. Azt javaslom, hogy az állam legfeljebb a saját befektetéseik összegének kétszeresét juttassa nekik” – közölte.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.