A következő uniós büdzsére pályáznának erdélyi városok. Egyelőre kétséges Temesvár, Kolozsvár, Nagyvárad és Arad összefogásának sikere, de a városvezetők Bukaresttől függetlenedő, s egyben fejlődést célzó tervei könnyen ragadósak lehetnek Romániában.
Az Európai Bizottságnál ugyan jó szemmel nézik Kolozsvár, Temesvár, Nagyvárad és Arad közös fellépését, de jelenleg nincs olyan finanszírozási mechanizmus, amely különböző fejlettségű, nem szomszédos települések támogatását lehetővé tenné – írja a Krónika.
Az Európai Unió következő hatéves büdzséje, a 2021–2027-es már magában foglalhat olyan finanszírozási lehetőségeket is, amelyekbe „beleillik” a négy erdélyi város.
Nicolae Robu, Temesvár polgármestere szeptember 28-án jelentette be a „nyugati négyszög” létrehozását. Az informális szövetkezéssel a résztvevők európai pénzek felhasználásával próbálnának nagy infrastrukturális beruházásokat megvalósítani.
Emil Boc kolozsvári városvezető kiemelte: elsőként akarnak Romániából egy régióként megjelenni Brüsszelben, s olyan projekteket akarnak letenni az asztalra, amelyek sikerrel pályázhatnak támogatásra a 2021–2027-es uniós költségvetésből.
Az aláírt megállapodásban mindenekelőtt a négy várost összekötő autópálya és gyorsvasút építését szorgalmazzák.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.