A következő uniós büdzsére pályáznának erdélyi városok. Egyelőre kétséges Temesvár, Kolozsvár, Nagyvárad és Arad összefogásának sikere, de a városvezetők Bukaresttől függetlenedő, s egyben fejlődést célzó tervei könnyen ragadósak lehetnek Romániában.
Az Európai Bizottságnál ugyan jó szemmel nézik Kolozsvár, Temesvár, Nagyvárad és Arad közös fellépését, de jelenleg nincs olyan finanszírozási mechanizmus, amely különböző fejlettségű, nem szomszédos települések támogatását lehetővé tenné – írja a Krónika.
Az Európai Unió következő hatéves büdzséje, a 2021–2027-es már magában foglalhat olyan finanszírozási lehetőségeket is, amelyekbe „beleillik” a négy erdélyi város.
Nicolae Robu, Temesvár polgármestere szeptember 28-án jelentette be a „nyugati négyszög” létrehozását. Az informális szövetkezéssel a résztvevők európai pénzek felhasználásával próbálnának nagy infrastrukturális beruházásokat megvalósítani.
Emil Boc kolozsvári városvezető kiemelte: elsőként akarnak Romániából egy régióként megjelenni Brüsszelben, s olyan projekteket akarnak letenni az asztalra, amelyek sikerrel pályázhatnak támogatásra a 2021–2027-es uniós költségvetésből.
Az aláírt megállapodásban mindenekelőtt a négy várost összekötő autópálya és gyorsvasút építését szorgalmazzák.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.