Románia a rönkfa Európai Unión kívüli exportjának betiltását fontolgatja az illegális erdőkitermelés megakadályozása érdekében.
Ezt azt intézkedést az EU-tagállamokon belül nem teszik lehetővé a szabad piacra vonatkozó uniós jogszabályok – mondta Costel Alexe környezetvédelmi miniszter.
A román államot tízmillió köbméter, illegálisan kivágott fa után 500 millió eurós kárt szenved. Véget kell vetni az illegális fakitermelésnek Klaus Johannis államfő szerint is, aki közölte: maga is hangsúlyos szerepet kíván vállalni a probléma megoldásában - írja a Krónika.
Johannis rámutatott, Romániában annyi fát termelnek ki illegálisan, mint amennyit törvényesen, és ennek véget kell vetni. Johannis hozzátette, a miniszter több javaslattal állt elő, amelyek egy részét törvénybe kell foglalni, a másik része pedig miniszteri rendelettel gyakorlatba ültethető, és rövidtávon javíthat a helyzeten.
Costel Alexe nemrég arról beszélt, hogy az illegális fakitermelés mértéke sokkal aggasztóbb, mint azt sejteni lehetett, az országban évente kidöntött mintegy 38,6 millió köbméter famennyiségből 20 milliót törvénytelenül vágnak ki.
A bukaresti hatóságok néhány évvel ezelőtt már felfüggesztették a rönkáru, a tűzifa és a fűrészáru exportját, ám az intézkedés mindössze három hónapig tartott.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.