Egységesítené Brüsszel a minimálbér kiszámításának mechanizmusát az Unió tagállamaiban. A kezdeményezés jelenleg közvitán van.
„Csínján kell bánni az európai minimálbérrel, ez egyelőre csak egy lassú folyamat kezdete, nem valószínű, hogy a következő években megvalósul a gyakorlat” – mondta a Krónikának Winkler Gyula. Az RMDSZ európai parlamenti képviselője szerint ez is csak a számtalan téma egyike, amelyről gondolkodnak.
Romániában megközelítené a 2000 lejt a minimálbér, ha érvénybe lépne az Európai Bizottság által január közepén hathetes közvitára bocsátott javaslat. A brüsszeli testület első körben a társadalmi partnerekkel, a szakszervezetekkel és a munkáltatói szövetségekkel egyeztet a kezdeményezésről, amelynek célja „méltányos minimálbért biztosítani az EU-ban dolgozó alkalmazottaknak”.
„Tudni akarjuk, hogy a társadalmi partnerek úgy gondolják-e, hogy európai uniós szintű fellépésre van szükség” – áll a hivatalos tájékoztatásban. A dokumentum leszögezi ugyanakkor, hogy a közvitán levő javaslat nem egységes minimálbért írna elő, ami azonos szintű lenne az EU valamennyi tagállamában.
Várhatóan nyáron terjesztik be a konkrét jogszabálytervezetet, amiről az Európai Tanács és az Európai Parlament dönt majd.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.