Válságban minden kormánytámogatás úgy jön a vállalkozói szféra számára, mint a betegnek az oxigén, levegővételhez juttatja őket – értékelt a Krónika megkeresésére Debreczeni László adószakértő.
A kis- és közepes vállalkozások 7,5 milliárd lejes támogatásáról fogadott el sürgősségi rendeletet a román kormány – jelentette be Adrian Câciu pénzügyminiszter, akit a Krónika idéz.
Építkezési és mezőgazdasági vállalatok, illetve a termelésben és a közvetítésben tevékenykedő cégek pályázhatnak finanszírozásért. A kormány elindította a termelőket támogató IMM Prod programot és a Rural Invest programot is, amelyek pénzkerete összesen 4 milliárd lej.
Az építkezési vállalkozások és a kis tételű önkormányzati beruházások támogatására útjára indították a Garant Construct programot, amellyel összesen 2,5 milliárd lejes állami hitelgaranciát nyújtanak az igénylőknek. A sürgősségi rendeletben szerepel a külföldi piacokra kilépni kívánó vállalkozások exporttámogatását célzó Innovation program is.
A pénzügyminisztérium közölte: a programok keretében a vállalkozások a beruházásaikra vagy folyó költségeikre felvett banki hitelek legfeljebb 90 százalékára igényelhetnek állami garanciát, emellett pályázhatnak a meghitelezett beruházás legfeljebb 10 százalékának megfelelő vissza nem térítendő támogatásra is.
„Válságban minden kormánytámogatás úgy jön a vállalkozói szférának, mint a betegnek az oxigén, levegővételhez juttatja őket” – szögezte le Debreczeni László adószakértő.
A közgazdász arra buzdít mindenkit, hogy ha van egy ötlete, azt járja körül, dokumentálja, készítse elő a terveket, a szükséges engedélyek kiváltásához állítsa össze a dokumentációt, és ha a megvalósításra nincs saját tőkéje, vagy még nem kapott rá finanszírozást a banktól, tegye be a fiókba. Időközben lehet finomítani rajta, és amint megjelenik a lehetőség, pályázati kiírás, elő lehet venni a terveket.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.