Utolsó előtti állomásához érkezett a román mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium pályázati útmutatója a júniustól megjelenő pályázatok meghirdetéséhez. A teljes csomagot áprilisban közvitára bocsátják.
Az uniós Közös Agrárpolitika (KAP) alapján a következő négy esztendőre a Romániának járó teljes összeg 15,8 milliárd euró, ebből közel ötmilliárd eurót költenek pályázati forrásokra – írja a Krónika.
Az uniós pályázatok megfinanszírozható felső határa a teljes összeg 65 százaléka. Nagy újítás, hogy a korábbi ciklusoktól eltérően a gazda egyszerre nem csak egy, hanem három pályázatot adhat le. Egy fiatal gazda 45 éves korig megkaphatja az önrész nélküli, maximum 70 ezer eurós támogatást, és pályázhat állattenyésztési és élelmiszerfeldolgozási forrásra is – mondta Barabási Antal Szabolcs, a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium államtitkára.
Szintén nagy változás, hogy a minisztérium kiemelten támogatja a mezőgazdasági termékek feldolgozását. Tízmillió eurós felső határig három összegű pályázati kiírás is lesz.
A biogazdálkodással foglalkozó mezőgazdasági termelők továbbra is kiemelt területalapú támogatást kapnak, az új pályázati ciklus itt is a feldolgozásra összpontosít. Fontos, hogy a gazda jó áron tudja értékesíteni a biotermékeket, amire akkor nyílik lehetőség, ha kialakul a biotermékek helyi feldolgozására szakosodó kis- és nagyüzemek hálózata.
Valamennyi feldogozóipari pályázatnál előnyt fognak élvezni azok a vállalatok, amelyek bioterméket is feldolgoznak. Nem lesz kötelező csak bioélelmiszert előállítani, a pályázati kiírás viszont ennek arányát szabályozni fogja.
Történetének egyik legnagyobb szabású fejlesztésével megduplázta kapacitását a magyar műanyagipar hagyományos szereplője, a Start Plast.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.