A szlovákiai pékek szakmai szervezete szerint állami támogatás híján jövőre kénytelenek lesznek megemelni a kenyér árát.
A pékségek már tavaly figyelmeztettek arra, hogy az előző kormány szociális csomagjai miatt megugrottak a bérköltségeik, amit egyre nehezebben képesek kezelni, az idén tavasszal kirobbant koronavírus- járvány miatt azonban az eddigieknél is nehezebb helyzetbe kerültek – írja az Új Szó.
„Egyre nagyobb a nyomás a pékeken, hogy a járvánnyal kapcsolatos kormányzati intézkedések miatt megemeljék a kenyér és a péksütemények árát. A növekvő bérköltségeken kívül most ugyanis a járványügyi intézkedések is egyre nagyobb tehertételt jelentenek” – nyilatkozta Milan Lapšanský, a Szlovákiai Pékek, Cukrászok és Tésztagyártók Szövetségének ügyvezető igazgatója.
„Míg külföldön kisegítik az ágazatot, Szlovákiában az állami támogatás összege a nullával egyenlő. Annak ellenére, hogy a járvány során a pékek mindent megtettek az ország biztonságos ellátásáért” – tette hozzá a szakmai szervezet vezetője.
„Ha az ágazatban vállalkozók szeretnék elkerülni a csődöt, olyan mértékű áremelésre lenne szükség, hogy a pékek bevételei legalább a gyártási költségeiket fedezzék” – vallja a pékek szakmai szervezetének ügyvezető igazgatója.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.