Peter Kažimír szlovák pénzügyminiszter benyújtotta hetedik, egyben utolsó költségvetési javaslatát a parlamentnek. Karrierjét a Szlovák Nemzeti Bank kormányzójaként folytatja.
Szlovákia történelme során először fordul elő, hogy kiegyensúlyozottra tervezték a költségvetést – írja a hirek.sk.
A 2019‑es büdzsének több ágazata is nyertesnek érezheti magát, sőt, a közszolgálatban is beígértek 10 százalékos béremelést. Jövőre a tervezett 4,5 százalékos növekedést az export bővülésétől várják, amiben jelentős része lesz a Volkswagenben elindított új modelleknek, illetve a LandRover Jaguar termelésének.
A költségvetésre komoly hatással van, hogy a bérek növekedése gyorsabb a vártnál, 2019‑ben béremelkedés várható a közszférában és a magánvállalatoknál, elsősorban az ipar területén.
A jövő évi költségvetés továbbra is a közkiadások konszolidációjával számol. Már 2017‑ben is a mindenkori legalacsonyabb deficitével, a GDP 0,8 százalékkal számoltak. Ez csökkenne 0,1 százalékra, amit a kormányfő javaslatára korrigáltak 0 százalékra.
A teljes közszférában 37 161 millió euró bevétellel számolnak, ami az előző évi tervhez képest 2 729 milliós, 7,3 százalékos növekedést jelent.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.