Jóváhagyták a kormánypártok, hogy Romániában ideiglenesen a felére csökkentsék az üzemanyagokra kivetett jövedéki adót – jelentette be Adrian Caciu pénzügyminiszter.
Ez a megoldás több mint egy lejjel (72 forint), „elviselhető szintre” csökkentené az üzemanyag árát a politikus szerint. Az intézkedés bevezetése érdekében a bukaresti kormány az Európai Bizottsággal és az üzemanyagot forgalmazó cégekkel kezd tárgyalásokat.
Caciu szerint ez csak egyike azoknak a tervezett intézkedéseknek, amelyekkel a bukaresti kormány az energiaszámlák csökkenését és az év eleje óta megnyilvánuló inflációs nyomás visszaszorítását próbálja elérni. A benzin és gázolaj literenként 7 lejt közelítő (bizonyos üzemanyag-típusoknál azt meghaladó) árának mintegy 40 százalékát teszi ki a jövedéki adó, tehát az üzemanyag árának emelkedése jelentős többletbevételhez juttatja az állami költségvetést.
Romániában ideiglenesen – április elsejéig – korlátozták a lakossági villamos energia és gáz árát is, a Szociáldemokrata Pártból (PSD), a jobbközép Nemzeti Liberális Pártból (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetségből (RMDSZ) álló nagykoalíció pedig az utóbbi hetekben arra keresett megoldást, hogy milyen intézkedésekkel enyhítsék a továbbiakban a lakosság és a vállalkozások számára a megnövekedett energia- és üzemanyagszámlák terhét. (MTI)
Ismét bekerült Magyarország a legjobb befektetői megítéléssel rendelkező feltörekvő gazdaságok körébe, és a kelet-közép-európai térségben egyedüliként javította pozícióját a Kearney nemzetközi üzleti tanácsadó társaság új felmérése szerint – közölte a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.
A Paksi Atomerőműben járt, majd a Paks II. projektről tájékozódott Emmanuel Brutin, az európai atomenergia-ipart összefogó szövetség főigazgatója.