Nagyon hasznos lehetne a faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszer, ám a tapasztalatok szerint soha nem volt akarat, hogy ezek átláthatóan működjenek – mondta Hans Hedrich, a segesvári Neuer Weg környezetvédelmi egyesület elnöke.
Hans Hedrich szerint az elmúlt években történtek azt bizonyítják, a román állam soha nem törekedett arra, hogy a fanyomkövető rendszerek sikeresen működjenek, megakadályozva a törvénytelen fakitermelést – írja a Krónika.
Február elején elindult a faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszer új változata (Sumal 2.0). Azóta számos visszajelzést, kérést, panaszt fogalmaztak meg az érintettek, a vállalkozók pedig türelmi időt kértek: a „tanulási időben” ne büntessenek.
„A Sumal 2.0 és az erdőfelügyelő szándékosan félintelligens: nevetséges, hogy a jelenlegi digitális lehetőségekkel nem vagyunk képesek kiépíteni egy olyan rendszert, amely a fakitermelés minden szakaszát szinkronizálja. A kis mennyiségű falopást megakadályozza ugyan, de a rendszerszintű nagy törvénytelenségekről nem rántja le a leplet” – részletezte az egyesület elnöke.
A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.
Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. 2023. november 16-án megtartotta az éves fizikai védelmi gyakorlatát az Országos Atomenergia Hivatal, az Országos Rendőr-főkapitányság és a Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság felügyelete mellett.