Bár folyamatosan növekednek a romániai bérek, még mindig magas a kivándorlás. A munkaerőhiány akkora méreteket ölt, hogy már 23 ezer Európai Unión kívüli munkavállaló dolgozik az országban.
A demográfiai mutatók és a migráció befolyásolja a romániai munkaerőpiac dinamikáját – állapítja meg az Európai Bizottság Romániáról készített jelentésében. természetes szaporulat negatív, ugyanakkor az elvándorlás látványos – írja a Krónika.
2018-ban a más tagállamban élő, aktív korú (20-64 év közötti) közösségek közül a román volt legnagyobb: 2,52 millió aktív korú román állampolgár élt saját hazájának határain kívül az EU-ban.
Az EB szerint a megoldás az országban maradt munkaerő folyamatos át- és továbbképzése. Kiemelik, hogy a reálbérek gyorsabb ütemben növekedtek, mint a termelékenység. Az elemzés készítői szerint a munkaerőpiac fejlődése folytatódik, ezt támogatja a gazdasági növekedés, ám a munkaerőhiány továbbra is fennáll.
Romániában akkora a munkaerőhiány, hogy a cégek Európai Unión kívüli országokból kénytelenek munkásokat alkalmazni. Az Országos Munkaerő-elhelyező Ügynökség legfrissebb statisztikái szerint tavaly, a január–augusztusi időszakban 97 ezer betöltetlen állás volt. Ez 50 százalékkal meghaladja az előző év azonos időszakában mért szintet.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.