„A dízelgépkocsik egyértelműen nagyobb megterhelést jelentenek a szennyezés szempontjából, mint a benzines autók, ezért az európai rendelkezések is elmozdultak abba az irányba, hogy valamikor teljesen megszüntessék a dízelmotorok gyártását” – mondta Szép Róbert, a román környezetvédelmi minisztérium államtitkára.
Szép Róbertet annak kapcsán kérdezte a Krónika, hogy első romániai városként Brassó kitilthatja a dízelautókat. A megyeszékhely vezeti azoknak a romániai városoknak a toplistáját, amelyek a legtöbbet tesznek a légszennyezettség visszaszorítása érdekében, a lehetséges 10 pontból viszont Brassónak is csak 4,8-at sikerült megszereznie.
Az államtitkár szerint az önkormányzatok a forgalmi stratégiákba, a mobilitási tervekbe foglalhatják a szennyezés csökkentésére hozott javaslataikat, elképzeléseiket, a forgalom hatékony átszervezése pedig sok esetben eredményesen csökkentheti a levegő szennyezését.
„Ha a gépkocsik sokszor megállnak és újraindulnak, ha gyakran keletkeznek forgalmi dugók, az növeli a kipufogógáz-koncentrációt, annak felhalmozódását. Másik hatékony megoldás lehet, ha a teherforgalmat kivezetik a városokból” – ecsetelte a lehetséges megoldásokat Szép Róbert.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.