Bércsökkentésre készül a román kormány?

2019. 06. 13., 14:45

A román kormány tagadja, hogy a költségvetés kiigazításakor le akarna faragni a bérekkel és nyugdíjakkal járó kiadásokból. A sajtó kételkedik ennek valóságtartalmában.

Közalkalmazottak apokalipszisáról cikkezik a bukaresti sajtó, miután Vlad Alexandrescu ellenzéki szenátor nyilvánosságra hozott egy dokumentumot. Ezt Eugen Teodorovici pénzügyminiszter küldte el az ország valamennyi közintézményéhez, arra kérve azokat, hogy készüljenek létszámcsökkentésre – írja a Krónika.

Egyes cikkek szerint a kormánynak olyannyira elapadtak az anyagi erőforrásai, hogy csökkenteni készül a közalkalmazotti fizetéseket és a nyugdíjakat is.

Szólnak cikkek arról is, hogy a lefaragásokra a kormány az Európai Bizottságnak tett ígéretet. A brüsszeli testület honlapján közzétett, 2019–2022-es konvergenciaprogram szerint a kormány már tavaly októberben megpróbált megoldásokat találni a minisztériumok kiadásainak csökkentésére.

Negyven lehetséges megoldást azonosítottak a rendszer hatékonyabbá tételére. Szerepel köztük az átszervezés/decentralizáció, az állami kiadások csökkentése, a külföldi utakkal, gépkocsiparkkal járó kiadások lefaragása is.

A kormány semmi esetre sem fogja csökkenteni a béreket a közszférában – szögezte le a nyilvános térben megjelentekre reagálva Viorica Dăncilă miniszterelnök.

Év végéig befektetésekre, valamint a közalkalmazotti fizetésekre és a nyugdíjakra is van elegendő pénz az államkasszában – nyilatkozta Eugen Teodorovici pénzügyminiszter.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS