Múlt szombaton volt egy hónapja, hogy elindult a streaming piacon egyedülálló SzínházTV. Az alapítók szerint - bár egyértelmű, hogy az online élmény nem lehet egyenértékű egy színházban nézett előadással – a járvány után is van létjogosultsága az online színháznak.
A szervezők bíznak abban, hogy lesz igény a szolgáltatásra, hiszen az eredeti ötlet arra épült, hogy azok se maradjanak le a legjelesebb színházak előadásairól, akiknek a koronavírus előtti időszakban sem volt lehetőségük a helyszínen megnézni azokat. A közvetítés hátteréül szolgáló technológia az IBM hazai fejlesztő központjából érkezett.
Részint véletlen egybeesés a SzínházTV indulása és a koronavírus-járvány, ugyanis már több mint 6 éve megszületett az ötlet, és mint sok vállalatnál, a járvány a SzínházTV esetében is felgyorsította a megvalósítást.
„Valójában a koronavírus csak egy újabb lökést adott az amúgy is már célszalag előtt lévő projektnek, hiszen számítottunk arra, hogy a kényszerű otthonmaradás ideje alatt is igénylik az emberek a színházi előadásokat” – mondta Radnai Márk, az ötletgazda. Egy hónappal az indulás után az eredményeket nézve beigazolódott az ötlet létjogosultsága: 4 előadás, több mint 8000 megtekintés, világszerte több mint 20 országból.
Az első négy közvetített előadás, az Egy őrült naplója Orlai Produkciós Irodától, a Füge Produkciótól és a Katona József Színháztól, A csemege pultos naplója az Orlai Produkciós Irodától és a Füge Produkciótól, a New York-i komédia a Centrál Színháztól, és a Hatan pizsamában a Játékszíntől, hatalmas sikerrel indította útjára a SzínházTV-t. A legnézettebb közvetítés Puskás Tamás rendezésében, Básti Juli, Nagy-Kálózy Eszter, Puskás Tamás és Rudolf Péter főszereplésével „kamerára vitt” New York-i komédia volt a Centrál Színház produkciójában. A múlt hétvégén két újabb premierrel gazdagodott a SzínházTV, a Katona József Színház Jeanne d’Arc előadása, illetve az Orlai Produkciós Iroda és a Füge Produkció Egyasszony előadása került közvetítésre.
A SzínházTV sikere nagyban függ a technológiai háttértől is: „A színházi előadásokhoz hasonló komoly munka kell a technológiai háttér megteremtéséhez is. Ebben partnerünk az IBM Budapest Lab/Watson Media, akiknek köszönhetően 4K HD minőségben élvezhetők otthonról az élő online előadások” – teszi hozzá Radnai Márk. Kereskényi Balázs, az IBM Budapest Lab vezetője a közös munka kapcsán elmondta: „A digitalizáció minden iparágban felgyorsul a járvány miatt, és ez alól a művészetek és a szórakoztatóipar sem kivétel. Az IBM Video Streaming használatával a Szinhaztv.com egyfajtaszínházi hubként működhet, és Budapestről az egész világot behálózva tud különféle színdarabokat az otthonokba vinni. Örömmel csatlakoztunk a SzínházTV-hez és büszkék vagyunk rá, hogy hozzájárulhattunk az online kultúrafogyasztás elterjesztéséhez. A siker mintapélda arra, hogy nem csupán a szlogenek szintjén igaz, hogy a digitalizáció és az új technológiai megoldások képesek lehetnek szinte minden területen alternatívát mutatni és segíteni a járvány okozta kihívások áthidalásában.”
Jön a karácsonyi előadásszezon gyerek és felnőttdarabokkal
A karácsonyi időszakra új előadásokkal készülnek a szervezők és december 14-től elérhetővé válik a SzínházTV Ajándékjegy opciója, mellyel a nézők szeretteiket lephetik meg. Újra műsorra kerül az Egy őrült naplója, de a Second life avagy kétéletem, a Párterápia, a Hernádi pont, a Bocs, félrement és a Hogy szeret a másik című Orlai és Füge produkciók is az ünnepek alatt debütálnak a SzínházTV műsorában.
Karácsonykor a legkisebbeknek elhozzák a Budaörsi Latinovits Színház A négyszögletű kerek erdő című előadását. A Játékszíntől a Szőke ciklon és a Budaörsi Latinovits Színháztól a Figaro házassága gondoskodnak majd a felhőtlen szórakozásról. Szintén Budaörsről érkezik az év utolsó napjaiban Thomas Vinterberg, Mogens Rukov és Bo Hansen dogma-filmje alapján készült Születésnap című komolyabb hangvételű darab is.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.