Szerdán kezdődik a Héttorony Fesztivál: világ- és népzenét játszanak olyan terekben, tornyok alatt, amelyeket Makovecz Imre tervezett.
Az utazó fesztivál bejárja a Kárpát-medencét, minden nap máshol zajlik. A rendezvény Budapesten indul, körbejárják a megyéket, eljutnak a határon túlra is, majd visszatérnek a fővárosba – mondta el Horváth László fesztiválszervező.
A szerdai fesztiválmegnyitót a Makovecz-központban tartják, ahol Csernyus Lőrinc építész és Makovecz Pál, a Makovecz Imre Alapítvány kuratóriumának elnöke indítja el a programsorozatot, majd a Szászcsávási Zenekar is fellép. A fesztivál záróprogramja november 20-án, Makovecz Imre születésének évfordulóján a Budai Vigadóban lesz, ahol Herczku Ágnes és zenésztársai Bartók-estjét hallhatja a közönség.
A fesztivál két hete alatt a különböző helyszíneken olyan népzenei, világzenei produkciókat mutatnak be, amelyeket év közben szerettek meg, fedeztek fel. A rendezvény programját Kiss Ferenc, a fesztivál művészeti vezetője állította össze. Hozzátette: elsősorban a Fonó látókörében lévő művészek közül válogatnak, főként a hazai legjobb népzenészek, világzenészek lépnek fel a rendezvényen, de minden évben eljön egy-egy külföldi együttes, idén például a lengyel Volosi zenekar emeli a fesztivál rangját.
A fesztivál helyszínei között tíz település, Budapest mellett Csíkszereda, Kolozsvár, Szigetvár, Kakasd, Paks, Csenger, Nagygéc, Tokaj és Bak szerepel.
A programsorozat megrendezésével Makovecz Imre munkássága előtt tisztelegnek. Céljuk, hogy az általa alkotott helyszíneken zeneszó is hirdesse, hogy a szakrális építészet él. Minden térnek más az akusztikája, a koncerteken általában nincs is szükség hangosításra.
A november 7. és 20. közötti fesztivál nevét Makovecz Imrének az 1992-es Sevillai Expón felépült héttornyú magyar pavilonja adta. Mint a fesztivál honlapján olvasható, határon innen és túl 11 helyszínen, 80 művész, 10 kiállítás, 16 koncert, táncház és fényfestészet várja a látogatókat. (MTI)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.