A Magyar Formatervezési Tanács (MFT) és a Budapest Design Week (BDW) idén a FISE galériájában rendezi meg Design Világnapi programját. Június 29-én pop-up kiállítás és kerekasztal-beszélgetés is várja az érdeklődőket, a 2021-es év központi témája a „Diversity” lesz.
A World Industrial Design Day vagyis a Design Világnap a World Design Organization (WDO) kezdeményezésére jött létre. Célja az ipari formatervezésről szóló párbeszéd elősegítése, a téma iránti nyitottság növelése és a szakterület sokféleségének bemutatása. A világnap témájának az ötletadója a WDO, amelyhez a tagszervezetek csatlakozhatnak.
Az idei rendezvény fókuszába a diverzitás kerül, a közreműködő designerek és szervezetek munkájuk, a társadalmi sokféleség és az inkluzivitás közötti kapcsolatokat vizsgálják. A budapesti programsorozat együttműködő partnere a Fiatal Iparművészek Stúdiója Egyesülete (FISE), a rendezvénynek pedig a galériájuk ad otthont.
A Design Világnapon több, a társadalom és a design viszonyára reflektáló rendezvényen lehet részt venni. A FISE galériában egynapos, pop-up kiállítás helyezi kontextusba az ipari formatervezés és a diverzitás, inkluzivitás témáit, bemutatva néhány hazai alkotó, stúdió a témában készült munkáit.
A kiállítás résztvevői közt lesz az MMA ösztöndíjas művész Lányi Anna Borbála, aki vak és gyengénlátó gyerekeknek készít fejlesztő sporteszközöket. Miklósi Ádám, Red Dot és Magyar Formatervezési Díjas tervező, aki saját készítésű arcpajzsát a Simple-t mutatja be. Pázmány Lili, aki jelenleg a Central Saint Martins hallgatója kerekesszékeseknek tervezett ruhakollekcióval érkezik, amelyet édesanyja inspirált a tervezésben.
Bemutatkozik Szalai Bálint itthon. projektje is, mely a szülővárosa, a vajdasági Ada kisipari hagyományaira támaszkodva, az ott élő mesteremberek lehetőségeit kívánja szélesíteni, a tárgyak, a helyi értékeket és a szaktudást vegyítve a kortárs design eszközeivel. Kiss Bence, olyan kártyajátékokat mutat be, amelyeket a jelnyelv elsajátításának segítésre álmodott meg. Vatány Szabolcs 2020-ban Magyar Formatervezési Díjas Focus Ex digitális szövegolvasást segítő újítása is jelen lesz, ami elsősorban az ADHD-val diagnosztizáltakat segíti. A Romani Design egyedi kézműves technológiával készült design táskáit is meg lehet tekinteni, amelyek képi világa impresszionista festményeket idéz. A kiállított tárgyak közt jelen lesznek a Perceptual Thinkers divat termékei is, amelyek az autizmussal élők különleges érzékelési és öltözködési szokásaiból táplálkoznak.
Az eseménysor központi eleme egy kerekasztal-beszélgetés lesz, ami a New European Bauhaus (NEB) kezdeményezéshez kapcsolódik, melynek célja élhető, befogadó, minőségi élményekre, esztétikai standardokra épülő és mindenki számára megfizethető, fenntartható, a körkörös gazdaságot alapul vevő európai életforma közös létrehozása. Origójában a járványhelyzet okozta kihívásokból kilábalva egy jobb, ellenállóbb Európa építése, a European Green Deal leképezése és az egész társadalom aktivitásra buzdítása áll.
A New European Bauhaus hazai koordinálása a The Bureau of European Design Associations (BEDA) magyarországi tagja, az MFT közreműködésével történik. A beszélgetés résztvevői Bachmann Bálint DLA a Budapesti Metropolitan Egyetem rektora, MFT tag, Dávida Eszter építész, urbanista, a KÉK Kortárs Építészeti Központ projektvezetője, a NEB kerekasztal nagykövet-tagja, Matheidesz Réka a MOME Európai Pályázati igazgatója, Osvárt Judit a Budapest Design Week kurátora, MFT tag, Sebestény Ferenc DLA építész, tárgy- és környezettervező, a Magyar Design Kulturális Alapítvány elnöke, a BME tanszékvezető-helyettese lesznek. A rendezvény finanszírozója a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH).
További részletek hamarosan a budapestdesignweek.hu és az MFT oldalán.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.