A kiskereskedelemben működő vállalkozások bizonyultak a legaktívabbnak a Széchenyi Kártya Újraindítási Programban a CIB Bank tapasztalatai szerint. A tavaly júliusi indulás óta eltelt időszakban a Széchenyi Kártya Program GO! termékei közül a folyószámlahitel iránt volt a legnagyobb a kereslet. A CIB Bank aktív szerepet vállalt a szektor finanszírozásában, kisvállalati és kkv hitelállománya közel 20 százalékkal nőtt 2021-ben.
Leginkább a kiskereskedelemben működő vállalkozások igényelték a CIB Banknál a Széchenyi Kártya Újraindítási Programban elérhető konstrukciókat, az összes megkötött szerződés 45 százaléka kapcsolódott ehhez a szektorhoz. A másik két dobogós helyen az iparban és az építőiparban aktív vállalkozások osztoztak 12 és 11 százalékos részesedéssel. Így a CIB Bank által a tavaly júliustól év végéig az SZKP GO! keretében folyósított hitelösszeg közel hetven százaléka ebbe a három ágazatba került.
Az újraindítási folyószámlahitel adta a kihelyezések 46 százalékát, a likviditási konstrukció a 35 százalékát, míg beruházási céllal a folyósított összeg nem egészen egyötödét használták fel a vállalkozások.
A CIB Bank eddigi tapasztalatai szerint az a jellemző, hogy az igénylők viszonylag ritkán használják ki teljesen a támogatott konstrukciók nyújtotta kereteket. A Széchenyi Kártya Folyószámlahitel GO!-nál meghatározott 100 millió forintos maximális összeghez képest a CIB Banknál az átlagos igényelt hitelösszeg 6,5 millió forint környékén mozgott. Hasonló a helyzet a likviditási hitelnél is, ahol 24 millió forintot ért el az átlagos igényelt összeg a CIB Banknál, és csupán egy tucatnyi ügyfél használta ki maximálisan a konstrukció lehetőségeit.
Az SZKP GO! keretén belül elérhető konstrukcióknál nem egészen fél év alatt összesen 16 milliárd forintnyi finanszírozást nyújtott a CIB Bank.
„Az előttünk álló hónapokban tovább emelkedhet a kereslet az SZKP GO! konstrukciói iránt, hiszen rendkívül kedvező kondíciókkal rendelkező, és igen széles körben felhasználható finanszírozási megoldásokról van szó” – mondta Fetter István, a CIB Bank Kisvállalati Divíziójának vezetője.
A CIB Bank kis- és középvállalkozói (kkv) hitelállománya – a faktoringgal és a lízinggel együtt – tavaly több mint 14 százalékkal nőtt. Csak a bankhitelt figyelembe véve közel 20 százalékot is elért a bővülés, ami a piaci állomány éves növekedési ütemének majdnem kétszeresét teszi ki.
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.