Patika egészségpénztár: vizsgálódott és büntetett az MNB

2022. 04. 19., 12:48

Az MNB összesen 9,15 millió forint bírságot szabott ki a Patika egészségpénztárra, egyebek közt az egyéni számlák tartalékának nyilvántartására, a hozamfelosztásra, a tagsági jogviszonyok megszűnésére, a szolgáltatási igény bejelentésére irányadó határidőre, a pénztári kifizetések jogalapjának ellenőrzésére és teljesítésének határidejére vonatkozó jogszabályok megsértése miatt.

A Magyar Nemzeti Bank átfogó vizsgálatot folytatott le a Patika Önkéntes Kölcsönös Kiegészítő Egészség- és Önsegélyező Pénztárnál (Patika pénztár), annak 2017. január 1-től az ellenőrzés lezárásáig terjedő tevékenységét áttekintve.

A vizsgálat megállapításai alapján a jegybank felszólította a Patika pénztárat, hogy biztosítsa az egyéni számlák tartalékára vonatkozóan az egyezést a főkönyvi kivonat és a letétkezelői eszközértékelés között. Emellett a pénztárnak a jogszabályoknak megfelelően kell eljárnia könyveinek szabályszerű vezetésével, ezekből eredő adatszolgáltatásával – elsősorban a panaszokra és negyedéves jelentésekre vonatkozóan –, valamint a nyilvántartási és ellenőrzési rendszer megfelelő működésével összefüggésben. Olyan nyilvántartási rendszert kell kialakítania, amely biztosítja, hogy minden, egyenleggel rendelkező pénztártag a számlaegyenlegéhez mérten részesüljön a hozamfelosztásban.

A MNB vizsgálatának megállapítása alapján a pénztárnak felül kell vizsgálnia a tagok részére nyújtott adományok, illetve támogatások, valamint a munkáltatói hozzájárulások megosztását, jóváírását a vizsgált időszakban és ennek kapcsán korrekciókat is szükséges végrehajtania.

A jegybank feltárta, hogy a Patika pénztár működése a tagsági jogviszony megszűnése tekintetében sem felelt meg minden esetben a jogszabályi előírásoknak, többek között a kilépő pénztártagokkal történő elszámolások, a kifizetési határidők és az elhunyt tagok örökrészeinek kifizetése kapcsán. Az MNB felhívta az egészségpénztár figyelmét, hogy kifizetést kizárólag a kedvezményezett, illetve örökös igénylése vagy meghatalmazás rendelkezésre állása esetén teljesítsen.

Vizsgálata nyomán a jegybank arra is felszólította a pénztárt, hogy ellenőrző bizottsága maradéktalanul tegyen eleget a jogszabályban foglalt rendszeres ellenőrzési kötelezettségének (például rendszeresen vizsgálja felül az MNB határozatainak, javaslatainak teljesítését). Az MNB jogsértést állapított meg ezeken túlmenően a pénztár informatikai biztonsága, illetve célzott szolgáltatási szerződései tekintetében is.

A vizsgálat egyebek mellett feltárta, hogy az önsegélyező pénztári szolgáltatások tekintetében a Patika pénztár nem minden esetben tartotta be a szolgáltatási igény bejelentésére irányadó határidőre, a kifizetés jogalapjának ellenőrzésére és teljesítésének határidejére vonatkozó jogszabályokat.

A feltárt jogsértések miatt az MNB ma közzétett határozatában a Patika pénztárra 8,35 millió forint felügyeleti bírságot és további 800 ezer forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki. A fogyasztóvédelmi bírság oka a fogyasztói panasz elutasítására, megválaszolására, nyilvántartására, valamint a pénztártitok megtartására vonatkozó rendelkezések megsértése volt. A pénztárnak 2022. augusztus 1-jéig kell – dokumentumokkal igazoltan – beszámolnia az MNB-nek a hiányosságok megszüntetésére tett intézkedéseiről. (MNB)

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS