OTP: az infláció a globális pénzpiac új ellensége

2021. 12. 29., 20:03

A válság hatásai felértékelik a kockázatkezelést a befektetési piacon, a vagyonkezelést hosszabb távon érdemes lehet többféle eszközre alapozni – olvasható az OTP szerdán közölt elemzésében.

A hitelintézet a váratlan gazdasági következmények szerepét emelte ki az idei tapasztalatok alapján. 2021 legnagyobb nyertesei a kockázatos eszközök lettek, miközben több az év elején még ígéretesnek tűnő befektetési lehetőség többnyire alulteljesített.

Az első félévben a befektetők is bíztak az újranyitásban, amely el is indította a kilábalást, de később lelassult a növekedés, és őszre bizonytalanná váltak a gazdasági kilátások.

Az OTP elsősorban az inflációt nevezi a globális pénzpiac új ellenségének. A pénzromlás üteme számos országban elszakadt a jegybanki célszintektől, de a termelési kapacitások korlátai, az ellátási láncok akadozása, és a nyersanyagok drágulása is fékezi a fellendülést világszerte. Európában az energiahordozók áremelkedése különösen jelentős.

A közlemény szerint a válság alatt felhalmozott megtakarítások egy részét az emberek részvényre költötték, a részvénypiacok között Közép-Európa jól teljesített az idén, a feltörekvő térség részvényei népszerűek voltak.

A széleskörű, kötvényekre és alternatív eszközökre is építő befektetési portfóliók jó megoldásnak bizonyultak, és az ilyen típusú felosztása a befektetési portfoliónak később is fontos maradhat – olvasható a közleményben. (MTI)

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS