Gyermek bankszámla, babakötvény, lakástakarék, bankkártyák és zsebpénz – a legkisebbekről való rövid- és hosszú távú pénzügyi gondoskodás kérdéseit a Credipass pénzügyi szakértői vették sorra.
„A gyermekek felelősségteljes pénzügyi nevelése ideális esetben már akár óvodás korban elkezdődhet, hiszen a pénz világával már egészen kicsi korukban találkoznak. Az első osztály megkezdésétől pedig egyre fontosabbá válik az edukáció, az önállóságra, felelősségvállalásra tanítás is a témában, amelyhez jó eszköz lehet egy gyermekszámla nyitása” –mondta el Fülöp Krisztián, a Credipass magyarországi vezetője.
A nyári szünet nem csak a gyermek elhelyezésével kapcsolatban állíja kihívás elé a szülőket. Ha sikerült leszervezni a programot, gondoskodni kell a táborba vagy a nagyszülőkhöz induló gyermek zsebpénzellátásáról is. Az okostelefonok és az online bankolás terjedésével fokozatosan kopik a készpénzhasználat gyakorisága is, ehhez igazodva mindenképpen érdemes a nyakba akasztható pénztárca helyett egy könnyen hozzáférhető, gyors és praktikus, gyermekek számára fejlesztett bankszámlát nyitni. Egyes bankok esetében alternatíva lehet a családi számlához társkártyát igényelni a gyermeknek is, azonban a költséghatékonyság előnye mellett számos veszélyt is hordozhat ez a megoldás. Ha elvész a kártya, lenullázhatják a teljes keretet, túl kicsi vagy magas limit beállítása esetén a gyermek nem tud megfelelő és felelős döntést hozni. Mindezek függvényében sokkal célravezetőbb lehet a gyermek saját bankszámlájának megnyitása. Gyermekszámlát akár már 0 éves kortól lehet nyitni, amely a szülő számlájához hozzárendelve, egyfajta alszámlaként működik, bankkártya és internetbank-hozzáférés pedig már 7 éves kortól igényelhető.
A gyermekszámlák összehasonlításában és az egyéni igényeknek megfelelő termék kiválasztásában érdemes pénzügyi szakértő segítségét kéri, hiszen pénzintézetenként eltérő konstrukciókkal találkozhatunk. Gyermekünk számára érdemes olyan számlát választani, ahol nincs sem számlavezetési díj, sem kártya- vagy internetbankdíj. Különösen fontos odafigyelni a részletekre, ugyanis van olyan pénzintézeti ajánlat, ahol ugyan díjmentes a számlanyitás, de a második évtől már jelentős összeget számolnak fel. Van olyan is, ahol 24 éves korig számos szolgáltatás ingyenes, vagy „csak” a kártyadíjat számítják fel, amely viszont nagyságrendileg évente 6–8 ezer forint is lehet. Nem mindegy tehát, hogy hol indítjuk el gyermekünket ezen az úton, hiszen a Credipass szakértői szerint jelenleg az egyes bankok esetében a gyermek bankszámlák között közel 100 000 forintos különbség is lehet.
Szülőként ugyanakkor nem csak rövid, hosszú távon is érdemes előre gondolkodni a gyermek jövőjének és pénzügyi biztonságának megalapozása érdekében. Kiváló eszköz, hasznos segítség lehet ehhez a Babakötvény, illetve a gyermek megtakarítási lakásszámla is.
A Babakötvény egy változó kamatozású állampapír, értékálló és 3%-os kamatprémiumot garantál, az éves kamata jelenleg 17,5%. A Start-értékpapírszámlával karöltve ez a konstrukció lehetővé teszi, hogy a gyermek egy biztos pénzügyi alappal kezdje meg felnőtt életét. A kötvény akár már kisösszegű, rendszeres havi befizetés mellett, magas éves hozammal és állami támogatással biztosítja a kezdőtőkét.
Minden 2005. december 31. után született belföldi gyermek és 2017. június 30. napja után született külföldi gyermek számára az állam 42 500 forint életkezdési támogatást ad, amit egy minimális, az infláció mértékével megegyező kamatozású letéti számlán helyeznek el a Magyar Államkincstárban. Ahhoz, hogy ez az induló összeg a gyermek nevére szóló számlára kerüljön, és ott Babakötvényben kamatozzon, Start-értékpapírszámlát kell nyitni a Magyar Államkincstárban. A számlát a gyermek szülein kívül más hozzátartozója is megnyithatja, de akár a 16. életévét betöltött gyermek maga is megteheti ezt. Fontos tudni, hogy a Babakötvény nem csak újszülöttek esetében, de a gyermek 18. életévének betöltése napjáig bármikor megvásárolható, és a befizetett összegnek megfelelő mennyiségű Babakötvényt a Kincstár azonnal jóváírja a Start-értékpapírszámlán. A számláról kifizetést a gyermek 18. életévének betöltését követően lehet kérni, legkorábban pedig a számlanyitást követő 3. év letelte után, valamint a Babakötvény lejáratakor.
Ha célzottan lakáscélú megtakarítást szeretnénk gyermekünk számára indítani, jelenleg a Fundamenta kínálatában elérhető Gyermek Lakásszámla nyújthat erre hosszabb távú lehetőséget. Ezzel a megtakarítási célú lakás-előtakarékossági számlával gyermekünk születését követően akár azonnal megkezdhetjük a takarékoskodást, amelyet akár 16 éven keresztül is folytathatunk. Nagy előnye, hogy 30%-os megtakarítási bónuszra is jogosultak lehetünk a betéti kamatokon felül és hogy egy lakásszámlával akár 50 millió forint lakáscélra költhető szerződéses összeg is elérhető.
Nagyobb gyermek esetén is megéri lakásszámlát nyitni. Egy 10 év körüli gyermek esetében az OTP és az Erste által kínált 8 évre szóló LTP számla a 30%-os támogatásnak köszönhetően nagyon jó kezdőtőkét tud adni például egy örökölt lakás felújításához, vagy egy saját lakás vásárlásához a 8. év lejárta után. Így havi 50 ezer forintos megtakarítás esetén a gyermek 18–20 éves korára kockázatmentesen lehet a szerződés ideje alatt megközelítőleg 1,5 millió forintos kamatbónuszt szerezni és szükség esetén a lakástakarték mellé igényelhető fix, kedvezményes kamatozású hitel is elérhető.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.