Hiányosságok sora miatt kapott bírságot a Sberbank

2021. 11. 25., 15:39

Az MNB átfogó vizsgálata nyomán a hitelezési kockázatok kezelésére vonatkozó, a vállalatirányítási, az értékvesztés- és tőkekövetelmény-számítási, az informatikai, a betétbiztosítást érintő, illetve az adatszolgáltatási hiányosságok miatt 41,3 millió forint bírságot szabott ki a Sberbankra.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) átfogó vizsgálatot folytatott a Sberbank Magyarország Zrt.-nél (Sberbank). A vizsgálat a hitelezési kockázat területén megállapította, hogy a Sberbank nem a jogszabályoknak megfelelően végezte egyebek közt az ügyfélminősítést és a fedezetek nyilvántartását. Nem felelt meg teljes mértékben a törvényi, illetve a felügyeleti elvárásoknak a hitelintézet az ingatlanfedezetek értékelésére, a hitelbírálati előterjesztések teljeskörűségére, az ügylet- és biztosítékmonitoringra, illetve a behajtási stratégiára vonatkozó folyamatai kapcsán sem.

A vállalatirányítás terén jelentős kockázatú hibaként azonosította az MNB a kiszervezéssel, a belső hitelezéssel, a jogszabályi megfelelőségi (compliance) tevékenységgel, a visszaélések kiszűrésére (fraud management) hivatott tevékenységgel, illetve a Központi Hitelinformációs Rendszerbe történő adatszolgáltatással kapcsolatos jogszabálysértéseket, hiányosságokat.

A jegybank további hiányosságokat tárt fel az értékvesztés és tőkeszámítás kapcsán az egyedi és csoportos értékvesztés kalkulációhoz kapcsolódó belső szabályozás területén, illetve a hitelezési kockázathoz szükséges tőkekövetelményszámítás vonatkozásában a kapcsolódó nyilvántartások vezetésével és az adatszolgáltatással összefüggésben.

Az informatikai (IT) működés kapcsán a Sberbanknak fejlesztenie kell a kliensszerver kommunikáció bizalmasságát és integritását. Felülvizsgálati és megerősítő lépésekre van szükség a nem támogatott IT-rendszerek cseréje, a frissítések telepítése érdekében, illetve a hitelintézetnek felül kell vizsgálni a biztonsági naplózással, naplóelemzéssel kapcsolatos eddigi gyakorlatát is.

A bank nem a jogszabályi előírásoknak megfelelően állította össze Konszolidált Biztosított Betéti (KBB) adatállományát sem. A betétnyilvántartó rendszere nem volt összhangban a KBB adatállománnyal, továbbá hiányosságok merültek fel a betétesek tájékoztatása kapcsán.

Mindezek miatt az MNB ma publikált határozatában 2021 december és 2022 november közötti határidők kitűzésével kötelezte a Sberbankot a feltárt problémák megszüntetésére. Az MNB a jogszabálysértések miatt összességében 41,3 millió forint felügyeleti bírságot is kiszabott a Sberbankra. A feltárt hibák nem érintik a hitelintézet megbízható működését.

A bírságösszeg meghatározásakor súlyosbító körülménynek számított számos hiányosság jelentős kockázata. A jegybank ugyanakkor enyhítő körülményként vette figyelembe, hogy a hitelintézet a vizsgálat során együttműködő magatartást tanúsított, több mulasztást dokumentáltan kijavított, s a további problémák egy része kapcsán is jelezte, hogy milyen konkrét intézkedésekkel orvosolja azokat. (MNB)

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS