A befizetések csúcsra járnak, és megváltozott a felhasználásuk is. Már nem a gyógyszertárakban, hanem a magánegészségügyben költik el a legtöbb pénzt a tagok – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.
Aki teheti, hátat fordít az állami egészségügynek, és keresi a magánorvosi ellátásokat – egyebek között ez derült ki a Magyar Nemzeti Bank friss megjelent adataiból. Az idei első félévben 31 ezerrel nőtt az önsegélyező- és egészségpénztárak taglétszáma, amely most már meghaladja az 1,155 milliót. Ezek a pénztárak jó lehetőséget nyújtanak arra, hogy különféle egészségügyi termékeket és szolgáltatásokat adókedvezménnyel támogatva vegyenek igénybe a tagok és közeli hozzátartozóik, emellett pedig számos önsegélyező szolgáltatást is nyújthatnak.
Az, hogy mennyire próbálnak áttérni a magyarok a magánellátásokra, jól mutatja, hogy az egészségpénztárak első féléves tagdíjbevétele 33,6 milliárd forintra ugrott, ami 25 százalékkal több a tavalyinál. A munkavállalók egyéni befizetései több mint 27, a munkáltatói befizetések csaknem 14 százalékkal nőttek 2023-hoz képest. A második félév pedig várhatóan még erősebb lesz, az elmúlt években ugyanis a július-decemberi időszakban jellemzően másfélszer annyi tagdíj folyt be ezekbe a kasszákban, mint az év első hat hónapjában.
Ennek nyilván adóoptimalizálási okai voltak, az év végéig elkönyvelt befizetésekre lehet ugyanis visszaigényelni a következő év tavaszán a 20 százalékos, maximum 150 ezer forintos szja-visszatérítést. Az idén hat hónap alatt 15,85 milliárd forintot utalt vissza a NAV a pénztártagok számláira, 17 százalékkal többet, mint tavaly.
A pénztári alapok is szépen híznak, a félév végén már csaknem 90 milliárd forint volt a fedezeti alapban, amely a tagok egyéni számláinak az egyenlege. Egy átlagos pénztártagnak ez alapján 77,5 ezer forintja volt a számláján. Ez ugyan nem tűnik soknak, de az egészségpénztárakra jellemző, hogy a befizetett összeget viszonylag hamar el is költik a tagok.
A szolgáltatási kiadások listáját az egészségpénztárak 25 évvel ezelőtti indulása óta a gyógyszervásárlások vezették. A legtöbb pénzt a patikákban hagyták a tagok, bár fokozatosan zárkózott fel értékben a „társadalombiztosítási ellátás keretében igénybe vehető egészségügyi szolgáltatások kiegészítése, helyettesítése” kategória, vagyis a magánorvosi ellátás.
Az idén az első félévben történt meg először, hogy a legnagyobb értékben már nem gyógyszerre, hanem magánorvosra költöttek a pénztártagok: több mint 18,43 milliárd forintot fordítottak erre, miközben gyógyszerre 18,26 milliárdot költöttek. A harmadik helyen a gyógyászati segédeszközök, például szemüvegek, hallókészülékek vásárlása áll, erre 6,7 milliárd forint ment el. A teljes egészségpénztári költés az idei első félévben 47,8 milliárd forint volt, ez a három szolgáltatás tette ki a tagok kiadásainak több mint a 90 százalékát.
Az egészség- és önsegélyező pénztárakban lévő egyenleg azonban a felsoroltakon kívül még számos kiadásra felhasználható. Ezeknek alapvetően két csoportja van, egy részük az egészséggel kapcsolatos, a másik részük önsegélyező típusú. Utóbbiaknál általános szabály, hogy a befizetés és a kiadás között fél évet várni kell, mert a pénztári egyenlegből csak azt a részt lehet így elkölteni, amelyik már legalább 180 napja a számlán van. Megéri azonban a várakozás, hiszen az egészségpénztárak is befektetik a befizetett pénzt, amelyen keletkezhet hozam, másrészt a 20 százalékos szja-visszatérítés miatt így is sokat spórolhatnak a tagok bizonyos kiadásaikon.
Az önsegélyező szolgáltatások közül jelenleg a lakáshitel-törlesztés a legnépszerűbb, az idén fél év alatt csaknem 1,5 milliárd forintnyi törlesztőrészletet fizettek be egészségpénztárból a tagok.
A második helyen a gyerek születéséhez kapcsolódó kiadások állnak, ezek értéke meghaladta az egymilliárd forintot. A szülők akár egymillió forintot is felvehetnek gyerekszületéshez kapcsolódó támogatás címen gyerekenként.
Emellett a pénztári egyenleg felhasználható még a nagyobb gyerekek iskoláztatására is, egyebek között tanszereket, ruhákat, és más eszközöket vásárolhatnak a szülők a tanév során. Egyetemista, főiskolás gyereknél pedig a tandíjat vagy az albérletet, kollégiumot is lehet egészségpénztárból fizetni – hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője. Ezek a szolgáltatások azonban egyelőre még nem túl elterjedtek a tagok körében. A különféle egyéb kiadásokra összesen alig 400 millió forint ment el hat hónap alatt. A tagok közül sokan nem is tudnak a beiskolázási támogatás lehetőségéről, amit éppen most, a tanévkezdéskor használhatnak ki nagyobb összegben.
Akár 232 ezer forint egészség- és önsegélyező pénztári beiskolázási támogatást is igénybe vehetnek a tanévkezdésre készülő pénztártag szülők az egyenlegük terhére. Ráadásul ennek 20 százalékát, 46 400 forintot szja-kedvezményként vissza is kapnak.
A pénztári támogatás az óvodásoktól egészen a 25 év alatti, felsőoktatási tanulmányaikat folytató diákok után vehető igénybe ruházatra, taneszközökre, tankönyvekre, de akár a felsőoktatási tandíjra, kollégiumi vagy albérlet-költségekre is. Az igénybevétel feltétele egyebek közt a tanintézmény látogatásának igazolása, a tanév első napját legfeljebb 15 nappal megelőző vásárlási számlák becsatolása, illetve, hogy a pénztári megtakarítás előzőleg legalább 180 napja legyen a számlán. Utóbbira fontos figyelni, tehát az, aki csak most kap észbe, és lép be egy ilyen pénztárba, az majd 180 nap után használhatja fel erre a megtakarításait, ahogyan az is, aki mostantól növeli meg a pénztári befizetését ennek érdekében.
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.