A koronavírus-járvány kitörése 50 százalékkal vetette vissza a nyugdíjas, 20 százalékkal a diákfoglalkoztatást, s mindössze 8 százalékkal a kölcsönzési szektort 2020-ra. Idén mindannyian rekordforgalmat várnak az előző esztendő bázisán: 2021 végére ötödével nőhet a diákok, negyedével a kölcsönzöttek és duplájára az időskorúak nettó árbevétele – tette közé az összesen 420 000 atipikus keretek között foglalkoztatott dolgozók kétharmadát képviselő tagszervezeteik legfrissebb adatai alapján Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége (DiákÉSZ), a Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezetek Országos Érdekvédelmi Szövetsége (KÖZÉSZ) és a Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetsége (MMOSZ).
„Azért is szép szám a 8 százalék, mert a rekordindulást követő második negyedév 2020-ban nálunk is 30–50 százalékos visszaesést okozott, sokan azonban erőn felül próbálkoztak kollégáik munkaviszonyban tartásáért, úgy a fizetett szabadságok, mint az ideiglenes megoldásnak gondolt áthelyezett munkanapok lehetőségével, ami azóta a legtöbb iparágba beépült. Tavaly nyáron már sikeresen toboroztunk: nem volt olyan pozíció, amit ne tudtunk volna határidőn belül betölteni. 2021 első féléve a korábban megszokott volument, a válság előtti forgalmat hozta – amiben persze a február 1-jei 4 százalékos bérnövekedés is megjelenik –, s úgy látjuk még ezt is felülmúlja majd az évzárás” – foglalta össze tapasztalatait Dénes Rajmund Roland, az MMOSZ elnöke. Sok cég, amely kormányzati támogatást kapott létszáma megtartásához, úgy kívánta feltölteni a kiesők pótlását, hogy saját állományba vették át a kölcsönzött munkatársakat. Kettős helyzet alakult ki: nőtt a volumen, nőtt az igény, de a kölcsönzési szektorban ezt nem tükrözték a számok, ami nem tartós megoldás, mert hosszú távon ellehetetleníti azokat a munkaerő-szervező HR-szolgáltató cégeket, akik akár évtizedek óta kiszolgálták őket, ideiglenesen azonban mindenki számára előnyös helyzetet teremt és további gyümölcsöző együttműködést alapoz meg.
Dolgos Attila KÖZÉSZ-alelnök szavai szerint a járvány alaposan „belerondított" a 2020-as év első és második negyedévébe, ha közérdekű nyugdíjas szövetkezetek teljesítését vizsgáljuk. A kiemelt időszak közepén mintegy 80 százalékot zuhant egyik pillanatról a másikra a szövetkezetek árbevétele és foglalkoztatott tagi létszáma. Kizárólag a magas higiéniai elvárással dolgozó vállalkozások tudtak nyugdíjas munkaerőt fogadni. „A szövetkezeti szakemberek kitartó munkájának köszönhetően azonban, amilyen óriási beszakadást tapasztaltunk a piacon, ugyanolyan mértékű növekedés kezdődött meg a második negyedév végén, így összességében nem tekinthető teljes kudarcnak 2020.” A 2021-es évvel kapcsolatos várakozás pozitív, „előttünk van még szeptember második fele, október, november, ami békeidőben kimagasló időszak a nyugdíjas szövetkezetek életében". A jelen munkaerő-piaci helyzet kedvez az atipikus foglalkoztatási formáknak, így a nyugdíjas szövetkezeteknek is. A foglalkoztatott tagok és a partnervállalkozások száma folyamatosan növekszik. „Előrejelzéseink szerint a 2021-es év 2019 teljesítményéhez közel várható, de szükséges ehhez, hogy a nyugdíjas korosztály biztonságban érezze magát a munkaerőpiacon, ami a közérdekű nyugdíjas szövetkezetek felelőssége.”
Majzik Nándor DiákÉSZ-főtitkár kiemelte, hogy a 2020-as év első két hónapja terven felüli növekedéssel indult a diákmunka szektorban, amit a márciusban beköszöntő koronavírus-járvány miatti korlátozások alaposan visszavágtak, a 10–20 százalék körüli növekedés helyett 40–60 százalékos visszaeséseket okozva a tavaszi-nyári hónapokban. Őszre kezdett el érdemben javulni a helyzet, ekkor 10–25 százalék körüli mínuszokat mértek az előző év azonos időszakaihoz viszonyítva. „Idén áprilistól a korlátozások feloldásával már érdemi javulás tapasztalható az előző esztendőhöz képest, 40–50 százalékkal sikerült a 2020-as évhez képest felülteljesíteni. A várakozás az újra munkaerőhiányos őszi időszakra a 2019-es számainak elérése, ezzel gyakorlatilag a koronavírus-járvány hatásai lezárulni látszanak.” Míg tavaly még az volt a tapasztalat, hogy sokan nem találtak maguknak olyan állást, amilyet szerettek volna, a gazdagság felpörgésével párhuzamosan hamar újra a munkaerőhiány lett a legfontosabb kihívás a tanulók foglalkoztatásában is.
Dénes Rajmund Roland MMOSZ elnök úgy látja, az Y és Z generáció térnyerése miatt is egyre vonzóbb az atipikus foglalkoztatás flexibilitása, változatosága, a mobilitás támogatása, vagy akár a távmunka opciója, ami a 21. századi munkavállalói elvárásokat is kiszolgálva támogatja a hozzáadott értékű munkavégzést, a különböző dokumentumok, igazolások, visszajelzések folyamatos kétirányú menedzselésével. Fontos kiemelni, hogy az ekvivalencia elve alapján azonos bér, azonos béren kívüli juttatás és azonos elbánás illeti a kölcsönzött munkatársakat, akiket a cégek igyekeznek azonnal a saját állományukba illeszteni, hogy egyenrangú csapattagként dolgozzanak, hiszen akkor tudnak teljes értékű munkavállalók lenni, ha már a legelején kialakul a lojalitás.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.