Hideg időben is hatékonyan tölthető akkumulátort talált fel a CATL

Hideg időben is hatékonyan tölthető akkumulátort talált fel a CATL
2023. 07. 10., 19:11

A hazánkban debreceni létesítménnyel rendelkező kínai gyártó a világ legnagyobb jármű akkumulátor ellátójaként közölte: olyan új anyagokat fejlesztett ki a lítium-ion eszközökhöz, amelyek jelentősen javíthatják az elektromos járművek töltési hatékonyságát hideg időben.

A Reuters beszámolója szerint Wu Kai, a CATL vezető tudósa egy sanghaji fórumon árulta el, hogy a cég olyan új elektrolitanyagokat fejlesztett ki, amelyek extrém hidegben, mínusz 20 Celsius-fokos hőmérsékleten 50 százalékkal, átlagos hőmérsékleten pedig 43 százalékkal növelhetik a lítium-ion akkumulátorok hatékonyságát. A szakember hozzátette: a technológia véglegesítése előrehaladott állapotban van; olyannyira, hogy már ebben az évben el tudják kezdeni a sorozatgyártását.

Az új akkumulátortípus 10 perces töltési idővel 400 kilométeres hatótávolságra elegendő energiát képes felvenni, de a vállalatnak ambiciózus tervei vannak arra, hogy ezt az időt – ugyanilyen hatótávolságra értve – öt-hét percre csökkentse.

Az autógyártók mindenütt nagy erőfeszítéseket tesznek a nagyobb teljesítményt és nagyobb hatótávolságot biztosító szilárdtest-akkumulátorok kifejlesztésére. Ezek azonban egyelőre túl drágák – éppen ezért kísérletezik hosszú ideje új anyagokkal maga a CATL is, hiszen szeretne az elsők között megoldást kínálni a problémára.

Mint ismert, az elektromos autók használata elleni vélemények leginkább a hosszú töltési időt és a kis hatótávolságot róják fel az egyébként nem túl pénztárcabarát vételáron kapható járműveknek. Ha a CATL terve beválik, egyszerre kétirányú szelet foghat ki a kritikusok vitorlájából, hiszen a beharangozott akkumulátor nem csak hozza a ma ismert EV-k között erősnek számító, 400 kilométeres hatótávot, hanem azt ígéri hozzá, hogy egy gyors kávészünet alatt feltölthető lesz.

A gyártók különösen nagy hangsúlyt fektetnek a téli időjárási körülmények kezelésére alkalmas akkumulátorok létrehozására. Ennek oka az, hogy a hideg lelassítja az elektrolitoldatban zajló reakciókat (amelyek a töltés átvitelét végzik az akkumulátor két elektródája között), és az akkumulátor arra kényszerül, hogy többletmunkát végezzen az EV fűtéséhez.

2022 júniusában a CATL bejelentette, hogy a cellákból csomagba helyezett technológia harmadik generációja több mint ezer kilométer hatótávolságot kínál majd, egyetlen feltöltéssel. A kínai mitológia legendás lénye után Qilin névre keresztelt akkumulátor már akkor rekordot jelentő 72 százalékos térfogathasznosítási hatékonysággal és akár 255 Wh/kg energiasűrűséggel rendelkezett – elérve ezzel a világ eddigi legmagasabb integrációs szintjét.

2022 szeptemberében derült ki, hogy a CATL és az EVE Energy gigagyárakat hoz létre Kínában és Európában (például hazánkban), egyenként 20 GWh éves kapacitással, hogy akkumulátorokat gyártson a BMW új modelljeihez, amelyek hengeres cellákat használnak, és képesek meghaladni az elektromos járművek számára előirányzott ezer kilométeres referenciaértéket.

Az új akkumulátorok magasabb, 800 V-os feszültséget képesek felvenni, és akár 500 amper árammal is tölthetők, ami a töltési idő 30 százalékos csökkenését teszi lehetővé a 10-ről 80 százalékos szintre történő feltöltés során.

Gábor János

Főoldali kép: Robin Zeng, a CATL elnöke és An Conghui, a ZEEKR Technology Limited vezérigazgatója, az első 1000 kilométeres akkumulátorok egyikét demonstrálják.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-31 19:35:00
Közel akkora áremelkedést hozott az első két hónap rekordkereslete a fővárosi ingatlanpiacon, mint amit előtte egy teljes év alatt regisztráltak a Duna House szakértői. A használt ingatlanok négyzetméterenkénti átlaga Budapesten 6 százalékos drágulást követően megközelítette az 1 millió forintot, de Rákosmentén, Pestszentlőrincen, Pestszentimrén és Soroksáron még akadnak megfizethetőbb lokációk.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS