Az AI új módon teszi biztonságosabbá a repülést: támogatja a karbantartást

Az AI új módon teszi biztonságosabbá a repülést: támogatja a karbantartást
Gábor János  |  2024. 11. 26., 14:26

Bár még messze jár attól, hogy repülőgépet is vezessen, a mesterséges intelligencia egy kritikus területen már képes fokozni a repülés biztonságát, és ez a karbantartást összetett feladata. Az AI okosszemüvegbe integrálva segítheti a jövőben a szakembereket.

Forradalmi változást idézhet elő a légitársaságok karbantartási munkafolyamataiban az angol AugmentAero startup fejlesztése. A fiatal vállalat AI-alapú kiterjesztett valóság (AR) technológiája azonnali adat-hozzáférést biztosít a mérnökök számára – írja a The Engineer. A megoldás okosszemüvegbe ágyazva állhat a szakemberek rendelkezésére, akik az AI segítségével jelentősen lecsökkenthetik a karbantartási munkák időtartamát, növelhetik a biztonságot, és nem utolsósorban nagyságrendekkel visszaszoríthatják a folyamattal járó költségeket. Az AugmentAero fejlesztései olyan funkciókat kínálnak, mint a valós idejű diagnosztika, a távoli segítségnyújtás vagy éppen a repülőgépek átfogó állapotfelmérése – mindez kézhasználat nélkül, a technológia által közvetített adatvizualizáció révén.

„Célunk, hogy a mérnökök azonnal hozzáférjenek a kritikus információkhoz, anélkül, hogy időigényes és körülményes folyamatokat kellene végigcsinálniuk” – magyarázta Elaine Harding, a vállalat alapítója.

A jelenlegi gyakorlat szerint eljárva a mérnökök gyakran kénytelenek elhagyni a munkaállomásukat, hogy adatokat keressenek ki a számítógépen, és ez akár félórás kiesést is eredményezhet. Az AR-megoldás ezzel szemben megszünteti ezt az időveszteséget: az okosszemüveg közvetlenül a látómezőbe vetíti a szükséges információkat, így a munkavégzés folyamatos maradhat. A technológia biztonsági előnyöket is kínál: képes például azonnal jelezni, ha a repülőgép futóművének nyomásadatai eltérnek az előírásoktól, így a szemberek megelőzhetik a potenciális baleseteket.

Díjnyertes AI-technológia a repülés szolgálatában

„A szoftverünk hardverfüggetlen, vagyis számos eszközzel kompatibilis” – mutatott rá az egyik legfontosabb előnyre Harding, kiemelve, hogy az AI-eszközük Apple Vision Pron és a 2027-re várt Meta Orionon is elfut majd. A vállalat szorosan együttműködik a nagy technológiai cégekkel, hogy minél több platformon biztosítsa az ipari felhasználásra szabott megoldásokat. A startup a következő év elején tervezi piacra dobni a rendszert, amivel a hosszú távú tervek szerint a jövő fiatalabb generációs felhasználóit is megszólítják, például gamifikált kezelőfelületek bevezetésével.

A southamptoni AugmentAero máris szerzett az innovációval néhány komoly szakmai elismerést: idén októberben elnyerte az Év Innovatív Technológiája díjat a South Coast Tech and Innovation Awardson és eddig 1,2 millió fontos (kb. 590 millió forintos) támogatást kapott az Innovate UK-től. Nem véletlen, hogy a startupra máris sokan felfigyeltek, így a cég több nagy légitársasággal tárgyal az AI technológia bevezetéséről.

„Az előttünk álló öt-hét évben maximális sebességgel szeretnénk növekedni, hogy beteljesítsük a víziónkat” – fogalmazott Harding. Ha az AugmentAero tervei beválnak, a jövő repülőgépei nemcsak gyorsabban és hatékonyabban, hanem sokkal biztonságosabb módon kapják meg a létfontosságú karbantartást.

Címlapkép: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 21., 16:10
„Nem, éppen ellenkezőleg. A piaci tapasztalatok azt mutatják, hogy a vendégmunkások alkalmazásával több beruházás valósul meg és ezzel több (és jobb) munkahely jön létre a magyar munkavállalók számára! Ha viszont adminisztratív korlátozó intézkedésekkel tovább szűkül a vendégmunkások alkalmazásának a lehetősége, akkor magyar munkahelyek tömege veszhet el!” – A VOSZ szakértőinek cikke.
2025. 01. 23., 13:05
Idén havi 14 535 forint személyi kedvezmény jár a személyi jövedelemadóból azoknak, akik az igénybevétel időpontjában rendelkeznek a súlyos fogyatékosság minősítéséről szóló orvosi igazolással, vagy a rokkantsági járadékra, fogyatékossági támogatásra jogosító határozattal.
2025-01-23 18:15:00
Az utasbiztosítások negyedét kötik kimondottan síelésre, a november óta megkötött utasbiztosítások átlagos díja pedig közel 11 ezer forint volt. A legtöbben autóval mennek valamelyik síparadicsomba, az országok listáját pedig utcahosszal vezeti Ausztria – derült ki a Netrisk saját adataiból.
2025-01-23 17:20:00
Az elmúlt években Európában Magyarországon volt a legnagyobb a lakásárak emelkedése, amivel a bérleti díjak megugrása szorosan nem tartott lépést. Ugyan a kínálat növekedhet az albérletpiacon, de várhatóan 2025-ben sem torpan meg a bérleti díjak emelkedésének üteme, vagyis a bérlők még magasabb árakkal szembesülhetnek.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.
Az amerikai vállalat éppen Budapesten nyitott irodát, hogy a magyar fővárosból kiindulva Európában és Ázsiában is terjessze a forradalmi alumínium-újrahasznosító technológiáját. Az Austin AI Europe a kontinens klímacéljai felé lökdösi mindazokat a gyártókat, akik nem csak a szén-dioxid-kibocsátást, hanem a költségeket is visszafognák – közvetlenül hulladékból származó, azonnal feldolgozható alumínium újrahasznosításával. A részben vagy egészben a timföldgyártást is kiváltó megoldást a cég hazai munkatársai, Demmer Dóra és Cholnoky Miklós mutatták be a BizniszPlusznak. Ismerje meg közelebbről a fenntartható alumíniumgyártás úttörő rendszerét, amely Magyarországról folytatja útját a világhír felé!
2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.

  Rovathírek: GUSTO

A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.