Bár még messze jár attól, hogy repülőgépet is vezessen, a mesterséges intelligencia egy kritikus területen már képes fokozni a repülés biztonságát, és ez a karbantartást összetett feladata. Az AI okosszemüvegbe integrálva segítheti a jövőben a szakembereket.
Forradalmi változást idézhet elő a légitársaságok karbantartási munkafolyamataiban az angol AugmentAero startup fejlesztése. A fiatal vállalat AI-alapú kiterjesztett valóság (AR) technológiája azonnali adat-hozzáférést biztosít a mérnökök számára – írja a The Engineer. A megoldás okosszemüvegbe ágyazva állhat a szakemberek rendelkezésére, akik az AI segítségével jelentősen lecsökkenthetik a karbantartási munkák időtartamát, növelhetik a biztonságot, és nem utolsósorban nagyságrendekkel visszaszoríthatják a folyamattal járó költségeket. Az AugmentAero fejlesztései olyan funkciókat kínálnak, mint a valós idejű diagnosztika, a távoli segítségnyújtás vagy éppen a repülőgépek átfogó állapotfelmérése – mindez kézhasználat nélkül, a technológia által közvetített adatvizualizáció révén.
„Célunk, hogy a mérnökök azonnal hozzáférjenek a kritikus információkhoz, anélkül, hogy időigényes és körülményes folyamatokat kellene végigcsinálniuk” – magyarázta Elaine Harding, a vállalat alapítója.
A jelenlegi gyakorlat szerint eljárva a mérnökök gyakran kénytelenek elhagyni a munkaállomásukat, hogy adatokat keressenek ki a számítógépen, és ez akár félórás kiesést is eredményezhet. Az AR-megoldás ezzel szemben megszünteti ezt az időveszteséget: az okosszemüveg közvetlenül a látómezőbe vetíti a szükséges információkat, így a munkavégzés folyamatos maradhat. A technológia biztonsági előnyöket is kínál: képes például azonnal jelezni, ha a repülőgép futóművének nyomásadatai eltérnek az előírásoktól, így a szemberek megelőzhetik a potenciális baleseteket.
„A szoftverünk hardverfüggetlen, vagyis számos eszközzel kompatibilis” – mutatott rá az egyik legfontosabb előnyre Harding, kiemelve, hogy az AI-eszközük Apple Vision Pron és a 2027-re várt Meta Orionon is elfut majd. A vállalat szorosan együttműködik a nagy technológiai cégekkel, hogy minél több platformon biztosítsa az ipari felhasználásra szabott megoldásokat. A startup a következő év elején tervezi piacra dobni a rendszert, amivel a hosszú távú tervek szerint a jövő fiatalabb generációs felhasználóit is megszólítják, például gamifikált kezelőfelületek bevezetésével.
A southamptoni AugmentAero máris szerzett az innovációval néhány komoly szakmai elismerést: idén októberben elnyerte az Év Innovatív Technológiája díjat a South Coast Tech and Innovation Awardson és eddig 1,2 millió fontos (kb. 590 millió forintos) támogatást kapott az Innovate UK-től. Nem véletlen, hogy a startupra máris sokan felfigyeltek, így a cég több nagy légitársasággal tárgyal az AI technológia bevezetéséről.
„Az előttünk álló öt-hét évben maximális sebességgel szeretnénk növekedni, hogy beteljesítsük a víziónkat” – fogalmazott Harding. Ha az AugmentAero tervei beválnak, a jövő repülőgépei nemcsak gyorsabban és hatékonyabban, hanem sokkal biztonságosabb módon kapják meg a létfontosságú karbantartást.
Címlapkép: Freepik
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.