Az új baromfi állatjóléti támogatások megjelenésével szükségessé vált az állatok és a keltetésre szánt tojások szállítása során kötelezően használandó BIR szállítólevél adattartalmának bővítése. A jelenleg használatban lévő szállítólevél tömbök továbbra is felhasználhatóak, de gyártásuk már megszűnt.
Az adattartalom-módosítás a „2740 Baromfi szállítólevél”, a „2743 Baromfi szállítólevél pótlap”, valamint a „2741 Külföldről beérkezett állatok/tojások bejelentő és módosító lapja” elnevezésű nyomtatványokat érinti – hívja fel a figyelmet a Nébih.
Az új bizonylatokon a szállítmány jelenlegi alapadatainak (faj, élőállat vagy tojás, felhasználási cél) köre az alábbi mezőkkel egészül ki:
• a szállított állatok kora: az állattartónak a tenyészetből kiszállított állatok korát kell megadnia, naptári napban számolva,
• a szállított állatok ivara: a kiszállított állatok kapcsán nyílik lehetőség nőivar vagy hímivar, esetleg vegyes ivar rögzítésére,
• házityúk hasznosítási iránya: a „tojótyúk” vagy „brojler” lehetőségek közül választhatnak a tartók.
Utóbbi mezőt csak abban az esetben szükséges kitölteni, ha a házityúk fajhoz tartozó állatokat szállítanak.
A szállítmány alapadatain túl, a „2740 Baromfi szállítólevél” és „2743 Baromfi szállítólevél pótlap” nyomtatvány kiegészül egy új, „Indított állomány beérkezési adatai” elnevezésű blokkal. E szekcióban az állattartók azon szállítás adatait adhatják meg, amellyel az állatok a tenyészetükbe érkeztek. A blokk a hazai tenyészetből érkező állatok esetén a beszállítást kísérő „2740 BIR szállítólevél” sorszámának, míg a külföldről érkezett állatok esetén a TRACES rendszerben generált azonosító számnak (INTRA/KÁBO szám) a feltüntetésére ad lehetőséget. A szállítólevél sorszám és a TRACES azonosító szám rögzítése mellett a blokk lehetővé teszi, hogy a tartók rögzítsék, hogy a hivatkozott bizonylattal kísért egyedekből aktuálisan hány állat hagyja el a tenyészetet.
Jóllehet, a szállítólevelek adattartalmának bővülése növeli az állattartók adminisztratív terheit, ugyanakkor ezen új adatok megadásával válik lehetővé az állatjóléti támogatások igényjogosultságának igazolása, ami valamennyi résztvevő közös érdeke.
Kiemelten fontos, hogy a támogatások elnyeréséhez nem csak azoknak az állattartóknak szükséges az új nyomtatványok hiánytalan kitöltése, akik igénybe szeretnék venni az újrainduló állatjóléti támogatást, hanem az olyan indító tenyészetek (jellemzően keltetőállomások) számára is, amelyek a támogatásban résztvevő partnereik számára élőállatot szállítanak.
Mindkét nyomtatvány továbbra is nyomdai úton előállított négypéldányos, önátírós tömb formájában érhető el a baromfitartók számára. Ugyanakkor adattartalmuk mellett megjelenésükben is megújulnak: a jövőben sárga színű borítót kapnak. A szállítólevél tömbök változatlanul ingyen megrendelhetőek a hivataltól a „2964 Nyomtatvány igény bejelentő lap” segítségével akár postai, akár elektronikus úton. (Nébih BIR Cím: 1537 Budapest, Pf. 397.; bir@nebih.gov.hu)
A 2741-es bizonylat a Nébih ENAR aloldalán letölthető, kinyomtatható, valamint szabadon másolható. A bizonylatok kitöltésével kapcsolatban az érintettek segítséget kérhetnek a Nébih ENAR Ügyfélszolgálattól: a 06-1-336-9050 telefonszámon vagy az enarufsz@nebih.gov.hu email címen. (Nébih)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.