Módosult a baromfi-szállítólevél adattartalma

2024. 07. 31., 20:55

Az új baromfi állatjóléti támogatások megjelenésével szükségessé vált az állatok és a keltetésre szánt tojások szállítása során kötelezően használandó BIR szállítólevél adattartalmának bővítése. A jelenleg használatban lévő szállítólevél tömbök továbbra is felhasználhatóak, de gyártásuk már megszűnt.

Az adattartalom-módosítás a „2740 Baromfi szállítólevél”, a „2743 Baromfi szállítólevél pótlap”, valamint a „2741 Külföldről beérkezett állatok/tojások bejelentő és módosító lapja” elnevezésű nyomtatványokat érinti – hívja fel a figyelmet a Nébih.

Az új bizonylatokon a szállítmány jelenlegi alapadatainak (faj, élőállat vagy tojás, felhasználási cél) köre az alábbi mezőkkel egészül ki:

• a szállított állatok kora: az állattartónak a tenyészetből kiszállított állatok korát kell megadnia, naptári napban számolva,
• a szállított állatok ivara: a kiszállított állatok kapcsán nyílik lehetőség nőivar vagy hímivar, esetleg vegyes ivar rögzítésére,
• házityúk hasznosítási iránya: a „tojótyúk” vagy „brojler” lehetőségek közül választhatnak a tartók.

Utóbbi mezőt csak abban az esetben szükséges kitölteni, ha a házityúk fajhoz tartozó állatokat szállítanak.

A szállítmány alapadatain túl, a „2740 Baromfi szállítólevél” és „2743 Baromfi szállítólevél pótlap” nyomtatvány kiegészül egy új, „Indított állomány beérkezési adatai” elnevezésű blokkal. E szekcióban az állattartók azon szállítás adatait adhatják meg, amellyel az állatok a tenyészetükbe érkeztek. A blokk a hazai tenyészetből érkező állatok esetén a beszállítást kísérő „2740 BIR szállítólevél” sorszámának, míg a külföldről érkezett állatok esetén a TRACES rendszerben generált azonosító számnak (INTRA/KÁBO szám) a feltüntetésére ad lehetőséget. A szállítólevél sorszám és a TRACES azonosító szám rögzítése mellett a blokk lehetővé teszi, hogy a tartók rögzítsék, hogy a hivatkozott bizonylattal kísért egyedekből aktuálisan hány állat hagyja el a tenyészetet.

Jóllehet, a szállítólevelek adattartalmának bővülése növeli az állattartók adminisztratív terheit, ugyanakkor ezen új adatok megadásával válik lehetővé az állatjóléti támogatások igényjogosultságának igazolása, ami valamennyi résztvevő közös érdeke.

Kiemelten fontos, hogy a támogatások elnyeréséhez nem csak azoknak az állattartóknak szükséges az új nyomtatványok hiánytalan kitöltése, akik igénybe szeretnék venni az újrainduló állatjóléti támogatást, hanem az olyan indító tenyészetek (jellemzően keltetőállomások) számára is, amelyek a támogatásban résztvevő partnereik számára élőállatot szállítanak.

Mindkét nyomtatvány továbbra is nyomdai úton előállított négypéldányos, önátírós tömb formájában érhető el a baromfitartók számára. Ugyanakkor adattartalmuk mellett megjelenésükben is megújulnak: a jövőben sárga színű borítót kapnak. A szállítólevél tömbök változatlanul ingyen megrendelhetőek a hivataltól a „2964 Nyomtatvány igény bejelentő lap” segítségével akár postai, akár elektronikus úton. (Nébih BIR Cím: 1537 Budapest, Pf. 397.; bir@nebih.gov.hu)
A 2741-es bizonylat a Nébih ENAR aloldalán letölthető, kinyomtatható, valamint szabadon másolható. A bizonylatok kitöltésével kapcsolatban az érintettek segítséget kérhetnek a Nébih ENAR Ügyfélszolgálattól: a 06-1-336-9050 telefonszámon vagy az enarufsz@nebih.gov.hu email címen. (Nébih)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 18:05:00
Április 2-tól lehet beadni a támogatási kérelmeket új erdőtelepítési pályázatra, a Közös Agrárpolitika keretében megjelent felhívás keretösszege 64 milliárd forint.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS