Kiadó üzlethelyiségek Budapesten – lementek az árak?

2021. 01. 25., 06:00

A kiadó üzlethelyiségek száma jelentősen megemelkedett az utóbbi egy évben. Ez az egész ország területére igaz, de különösen drasztikus volt a változás a főváros szempontjából. Budapesten több ezer üzlet áll üresen. Még olyanok is, amik forgalmas helyeken, például bevásárlóközpontokban találhatóak. Ez főleg a világjárvány által előidézett gazdasági válságnak köszönhető, de más is áll a háttérben. A kiadó üzletek számának növekedése a bérleti díjak csökkenését eredményezte.

Az ingatlanhelyzet a járvány ideje alatt

A Budapesti ingatlanok árai az utóbbi egy évben jelentős változásokon mentek keresztül. A kiadó és eladó ingatlanok különböző típusaiban eltérő változásokat figyelhetünk meg, de alapvetően sok helyen csökkentek az árak. Ez több oknak is betudható, az egyik például az, hogy sok vendéglátóipari létesítmény kénytelen volt teljesen bezárni, vagy jelentősen átalakítani az üzleti modelljét. Különösen igaz ez a hotelekre, hostelekre, szórakozóhelyekre és éttermekre. A csődbe ment vállalkozások kiadó üzlethelyiségeket és egyéb ingatlanokat hagytak maguk után.

Kiadó üzlethelyiségek Budapesten

A tavalyi válságos időszak hatására a Budapesten kiadásra váró ingatlanok száma közel 30 százalékkal nőtt. Ebből az üresen álló üzlethelyiségek száma is 15-25 százalékos növekedést mutatott a korábbi évekhez képest. Sok vállalkozás kénytelen volt átállni az internetes értékesítésre. Az azonban maximum a károk enyhítésére volt elegendő, a céget nem minden esetben tudta megmenteni. Ezen felül a tavaly év vége felé bevezetett határzárok sem kedveztek az ilyenkor javarészt külföldiekre támaszkodó üzleteknek.

Két évvel ezelőtt egy átlagos budapesti ingatlant körülbelül 7-10 ezer forintos négyzetméteráron lehetett bérbe venni üzlethelyiségként. Jelenleg körülbelül 5-8 ezer forintos négyzetméteráron is bérelhetünk utcára nyíló üzlethelységet, akár már a belvárosban is. Ez persze nem feltétlenül jelenti azt, hogy meg is éri, habár a 2021-es előrejelzések szerint a gazdasági helyreállás már tavasszal megkezdődhet.

Alternatív üzlethelyiségek

Egy üzlethelyiség fenntartása nem egyszerű feladat. Vannak természetesen olyan üzletágak, ahol saját üzlethelyiség nélkül nem lehet vállalkozást működtetni, de sok olyan is akad, ahol egy egyszerű lakás is megteszi irodaként. Kiadó ingatlanokat pedig könnyen lehet találni, sok esetben még olcsóbban is, mint amennyiért egy üzlethelyiséget bérelhetnénk. Az üzleti célból ingatlant keresők között is kifejezetten népszerűek a bérlakások, hiszen egy műkörmös szalont, vagy egy kisebb irodát ilyenekben is egyszerűen fent lehet tartani.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 18:05:00
Április 2-tól lehet beadni a támogatási kérelmeket új erdőtelepítési pályázatra, a Közös Agrárpolitika keretében megjelent felhívás keretösszege 64 milliárd forint.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS