Az idei karácsonyi ajándékvásárlási kedv a koronavírus okozta gazdasági csökkenés és a kereskedelmi korlátozások következtében megtörni látszik az előző évek trendjéhez képest, és a vásárlók egyre tudatosabban keresik a legjobb ár-érték arányú termékeket.
Az Árukereső.hu és a GKI Digital 2020. évi közös felmérése alapján idén leginkább a szűk családtagok számára vásárolunk ajándékokat, növekvő arányban hazai internetes áruházak kínálatából és általában akkor, amikor a kiszemelt termék a legjobb áron elérhető. Az ár-érték arány idén különösen fontossá vált a magyar vásárlók számára, részben a gazdasági bizonytalanságnak köszönhetően is. 2020 novemberében ugyanis az előző év azonos hónapjához képest 64 ezer fővel (1,4 százalékkal) csökkent a foglalkoztatottak száma, valamint 96,5 ezer egyéni vállalkozás szüneteltette a tevékenységét – derül ki a KSH Heti Monitor adataiból.
Egyszeri eltérés vagy trendforduló?
A Cofidis Hitel Monitor kutatásában megkérdezettek többsége interneten szerzi be az ajándékokat, a hagyományos bolti vásárlás népszerűsége átlagosan 10 százalékponttal csökkent. Érthető módon a karácsonyi vásárok súlya esett leginkább, hiszen a nagyobb vásárokat a jogszabályi korlátozás miatt idén nem rendezik meg.
Nemcsak az ajándékozottak és a vásárlási helyszínek köre szűkül, hanem az ajándékokra szánt pénzösszeg is: átlagosan közel 5 ezer forinttal terveznek a magyarok kevesebbet költeni, az évek óta növekvő tendenciát megtörve.
„A felmérések szerint a költések visszafogásában jelentős szerepet játszik a jelenlegi rendkívüli helyzet. Felmerül ugyanakkor a kérdés, hogy az idei karácsony előtti óvatosabb, tudatosabb vásárlói magatartás hosszú távú trend kezdetét jelenti-e, vagy csupán egyszeri eltérésről van szó" – mondta dr. Laczka Sándor igazgató, a Deloitte magyarországi Kiskereskedelmi-Élelmiszeripari tanácsadó csoportjának vezetője.
2020 karácsonyi slágertermékei
Magyarországon a legnépszerűbb ajándéktípus évek óta a ruházati cikk, utána szorosan a különböző szépségápolási termékek, és végül a játékok szerepelnek. „Az „élmény-ajándékok", mint a wellness hétvége, utazás, koncertjegy is hasonló népszerűségnek örvendtek az előző években, idén viszont a járványhelyzet okozta bizonytalanság és tervezhetetlenség miatt ezeket várhatóan jóval kevesebben választják" – tette hozzá dr. Aracsi Bernadett, a Deloitte magyarországi Kiskereskedelmi-Élelmiszeripari tanácsadó csoportjának menedzsere.
Az ünnepi hangulathoz azonban nem a nagyértékű ajándékok, hanem a család fog leginkább hiányozni – derül ki a Cofidis Hitel Monitor felméréséből. Bár a megkérdezettek többsége (76%) elfogadja, sőt közülük sokan helyes döntésnek is tartják a személyes közös ünneplésről való lemondást, nehezen élik meg a korlátozásokat. A válaszadók közel 60%-a ugyanakkor nem halasztaná későbbre az ünneplést, a szokatlan körülmények ellenére sem.
Hogyan vásárolunk az idei ünnepekre?
Az internetes vásárlás során még mindig a házhozszállítás a legnépszerűbb. A vásárlók túlnyomó többsége az olcsóbb szállítást választja, és csak minimális plusz összeget hajlandó fizetni a gyorsabb szállítási módokért. A takarékossági szempontok figyelembevétele eredményezheti a boltban történő személyes átvétel növekvő népszerűségét is. A járványhelyzet elején még inkább egészségvédelmi okokból, a vásárlások számának és időtartamának csökkentése céljából választották ezt a vásárlási módot. Az utóbbi időben azonban egyre inkább a normál kiszállítás alternatívájaként veszik igénybe, mert olcsóbb és gyorsabb annál – derül ki az amerikai Deloitte által az idei karácsonyi ünnepekre publikált kiskereskedelmi felmérésből.
Az internetes térben a digitális befolyás is nagyobb: a közösségi média használat enyhén növekvő trendet mutat, leginkább az ezredforduló környékén és azt követően született fiataloknak, az ún. Z-generáció tagjainak köszönhetően. Mások véleményét sokan figyelembe veszik az internetes vásárlás előtt. A vásárlók kb. harmada ugyanis megnézi a kereskedő honlapján vagy egyéb fórumokon a termékre vonatkozó vevői véleményeket, a vásárlók tizede pedig kíváncsi az influenszerek véleményére is.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.