A Magyar Nemzeti Bank 2019. december 31-én bevonja a forgalomból a régi 10 000 forintos bankjegyeket, ezzel az idei év végén befejeződik a forint bankjegyek korszerűsítését célzó, 2014-ben kezdődött cserefolyamat.
2019. december 31-én a Magyar Nemzeti Bank bevonja a forgalomból a régi – 2014 előtt kibocsátott – 10 000 forintos bankjegyeket, így véget ér a forint bankjegyek öt évvel ezelőtt elkezdett megújítása.
A 10 000 forintos címlet megújított változata már jól ismert a készpénzforgalom minden szereplője, így a lakosság számára is, hiszen 2014. decembere óta fizethetünk a címlettel. Az elmúlt években az új 10 000 forintos bankjegyek dinamikusan terjedtek a készpénzforgalomban, így napjainkban a forgalomban levő 10 000 forintosok 86 százalékát már a megújítottak teszik ki.
A régi címletváltozat bevonását követően a jövő évtől, azaz 2020. január 1-től már csak a megújított 10 000 forintos bankjegyek lesznek használhatók.
A bevonási határnapig be nem cserélt bankjegyek nem veszítik el értéküket, mert minden bank- és postafiókban három évig, a jegybankban pedig húsz évig díjmentesen beválthatók – azonos címletű – törvényes fizetőeszközre. (MNB)
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.