Az informatikai világ folyamatosan növekszik és fejlődik, ugyanakkor van egy szakma, amely bár minden fejlesztés hátterében meghatározó szerepet játszik, mégis szinte láthatatlan marad a közönség előtt.
Hazánkban is számos vállalat foglalkozik a szoftverteszteléssel, a tesztelői szakma valódi mélységei azonban az IT-berkeken túl alig ismertek. Pedig a terület óriási lehetőségeket tartogat, a jelentősége folyamatosan növekszik a digitális forradalom korában.
A szoftvertesztelők olyan szakemberek, akik szinte láthatatlanul dolgoznak az informatikai projektek mögött. Munkájuk mégis elengedhetetlen az alkalmazások és szoftverek biztosításához, hiszen ők azok, akik megvizsgálják és tesztelik a kódokat, feltárják a hibákat, és biztosítják a végfelhasználók számára a zökkenőmentes működést.
A szoftverteszteléssel foglalkozó szakmai szervezet, az ISTQB világszerte mintegy 700 ezer szakembert hitelesített, Magyarországon közel 10 ezren rendelkeznek hivatalos szoftvertesztelési minősítéssel. Számuk folyamatosan emelkedik – az álláshirdetések is egyértelműen azt mutatják, hogy az informatikai szektor számos szoftvertesztelőt igényel.
2017 óta a Masterfield Oktatóközpont aktívan vizsgálja a szoftvertesztelés helyzetét hazánkban, így összehasonlítható adatokkal is rendelkezik az elmúlt 3 év eredményeiről. Egy részkimutatás alapján már fontos következtetések vonhatók le a 2023-as szoftvertesztelési helyzetről a magyar munkaerőpiacon. A központ által készített felmérésben a résztvevő vállalatok harmada nyilatkozta azt, hogy az IT-projektek költségeinek harmadát fordítják a tesztelésre, azonban ez az arány évről évre nő. A megkérdezett vállalatok szerint a szoftverfejlesztési folyamatok kritikus, elengedhetetlen elemévé vált a tesztelés, mivel a hibák mihamarabbi, azaz a fejlesztési szakaszban való felderítése jelentős kiadástól óvja meg a vállalatot.
Az eddig rendelkezésre álló adatok azt mutatják, hogy habár a megkérdezettek kétharmada elégedett a kiadott szoftverek minőségével, a résztvevő vállalatok harmada mégis úgy érzi, hogy további fejlesztések is lehetségesek lennének a kiadott alkalmazások esetén. Bár a tapasztalatok vegyesek, a legnagyobb fejlődési potenciált a megfelelő igények specifikálásának, a tesztelés mélyrehatóbb tervezésének és a magasabb mértékű automatizációnak tulajdonítják a szakemberek.
A Profesia adatai alapján a szakmabeliek bruttó átlagkeresete 600 ezer forint. A karrierutat tekintve igen szerteágazó fejlődési lehetőség vár a szakemberekre: a tesztelésben eltöltött 2–3 év után lehetőség van automata tesztelőként, IT-elemzőként vagy scrum masterként tevékenykedni. A szakmai tapasztalatok bővülésével párhuzamosan pedig tesztmenedzserként, product ownerként vagy IT-menedzserként helyezkednek el a végzettséggel rendelkezők.
Kovács Antal szerint nem elég, ha valaki jól tud dekantálni.
Az együttműködési megállapodást Kádár Andrea Beatrix, az OAH elnöke, valamint a Magyar Honvédség részéről Veres József ezredes, az MH Sodró László 102. Vegyiharc Ezred ezredparancsnoka írta alá.