Hol vagytok, szoftvertesztelők?

2023. 09. 12., 14:19

Az informatikai világ folyamatosan növekszik és fejlődik, ugyanakkor van egy szakma, amely bár minden fejlesztés hátterében meghatározó szerepet játszik, mégis szinte láthatatlan marad a közönség előtt.

Hazánkban is számos vállalat foglalkozik a szoftverteszteléssel, a tesztelői szakma valódi mélységei azonban az IT-berkeken túl alig ismertek. Pedig a terület óriási lehetőségeket tartogat, a jelentősége folyamatosan növekszik a digitális forradalom korában.

Láthatatlan szakma

A szoftvertesztelők olyan szakemberek, akik szinte láthatatlanul dolgoznak az informatikai projektek mögött. Munkájuk mégis elengedhetetlen az alkalmazások és szoftverek biztosításához, hiszen ők azok, akik megvizsgálják és tesztelik a kódokat, feltárják a hibákat, és biztosítják a végfelhasználók számára a zökkenőmentes működést.

A szoftverteszteléssel foglalkozó szakmai szervezet, az ISTQB világszerte mintegy 700 ezer szakembert hitelesített, Magyarországon közel 10 ezren rendelkeznek hivatalos szoftvertesztelési minősítéssel. Számuk folyamatosan emelkedik – az álláshirdetések is egyértelműen azt mutatják, hogy az informatikai szektor számos szoftvertesztelőt igényel.

Munkaerő-piaci kilátások tesztelőként

2017 óta a Masterfield Oktatóközpont aktívan vizsgálja a szoftvertesztelés helyzetét hazánkban, így összehasonlítható adatokkal is rendelkezik az elmúlt 3 év eredményeiről. Egy részkimutatás alapján már fontos következtetések vonhatók le a 2023-as szoftvertesztelési helyzetről a magyar munkaerőpiacon. A központ által készített felmérésben a résztvevő vállalatok harmada nyilatkozta azt, hogy az IT-projektek költségeinek harmadát fordítják a tesztelésre, azonban ez az arány évről évre nő. A megkérdezett vállalatok szerint a szoftverfejlesztési folyamatok kritikus, elengedhetetlen elemévé vált a tesztelés, mivel a hibák mihamarabbi, azaz a fejlesztési szakaszban való felderítése jelentős kiadástól óvja meg a vállalatot.

Az eddig rendelkezésre álló adatok azt mutatják, hogy habár a megkérdezettek kétharmada elégedett a kiadott szoftverek minőségével, a résztvevő vállalatok harmada mégis úgy érzi, hogy további fejlesztések is lehetségesek lennének a kiadott alkalmazások esetén. Bár a tapasztalatok vegyesek, a legnagyobb fejlődési potenciált a megfelelő igények specifikálásának, a tesztelés mélyrehatóbb tervezésének és a magasabb mértékű automatizációnak tulajdonítják a szakemberek.

Jól fizető állás?

A Profesia adatai alapján a szakmabeliek bruttó átlagkeresete 600 ezer forint. A karrierutat tekintve igen szerteágazó fejlődési lehetőség vár a szakemberekre: a tesztelésben eltöltött 2–3 év után lehetőség van automata tesztelőként, IT-elemzőként vagy scrum masterként tevékenykedni. A szakmai tapasztalatok bővülésével párhuzamosan pedig tesztmenedzserként, product ownerként vagy IT-menedzserként helyezkednek el a végzettséggel rendelkezők.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS