Ez az új chip megreformálja a GPS-t, a radarokat és az internetezést

Ez az új chip megreformálja a GPS-t, a radarokat és az internetezést
2024. 03. 08., 16:10

A fényt mikrohullámmá alakító technológia drámaian javíthatja a globális helymeghatározó rendszereket (GPS), a telefon- és internetkapcsolatokat, valamint a radarok pontosságát – állítják az amerikai Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) forradalmi időmérő mikrochipet kifejlesztő kutatói.

Az új chip képes zökkenőmentesen mikrohullámokká alakítani a fényt, és ezzel valóban minden olyan technológiát feljavíthat, ami nagy pontosságú időmérésre és kommunikációra támaszkodik. Ezt az „időzítési jitter”, azaz a mikrohullámú jelek időzítésében bekövetkező apró, véletlenszerű változások csökkentésével éri el. A „fotonikus chip-alapú alacsony zajszintű mikrohullámú oszcillátor” (vagyis rezgéskeltő áramkör, ami egyenáramú energiát felhasználva hoz létre stabil, periodikus elektromágneses rezgést) megoldja a jelek időzítésében ma jelenlévő ingadozásokat. A rezgések ütemét egész pontosan 15 femtoszekundumra (a másodperc egy kvadrilliomod részére) sikerült zsugorítani – állítja a Nature-ben közölt tanulmány.

A NIST tudósai szerint az új technológia jelentős előrelépés a hagyományos mikrohullámú forrásokhoz képest: növeli a jelek stabilitását és pontosságát, ami javítja például a radarok érzékenységét, az analóg-digitális átalakítók pontosságát, és tisztább csillagászati képeket eredményez, de ezek csak a tudományos jelentőségű felhasználási területek. A chip nagyon komoly jelentőséggel bírhat a hétköznapi életben is, pláne azért, mert nagyon kompakt.

Normál esetben egy asztal méretű rendszer kellene a hasonló teljesítmény eléréséhez, de a NIST laborjában sikerült memóriakártya méretű chipbe zsúfolni a technológiát. Az időzítési jitter csökkentésével és a chip miniatürizálásával a csapata csökkentette az energiafelhasználást is, magyarán még alkalmasabbá tette a mindennapi eszközökben történő használatra.

A NIST chipjéhez szükséges alkatrészek jelenleg a chipen kívül helyezkednek el – de csak addig, amíg tesztelik a hatékonyságukat. A kutatók most azt szeretnék, hogy az összes különböző alkatrészt is – köztük a lézereket, modulátorokat, detektorokat és optikai erősítőket – ugyancsak egyetlen chipben egyesítsék. Ez még tovább csökkenteni a megoldás méretet és az energiafelhasználást, lehetővé téve, hogy a rendszert kisméretű eszközökbe építsék be, jelentősebb képzettség vagy energiabefektetés igénye nélkül.

„A kutatás nagy része arról szól, hogyan használjuk ki az optikai jelek előnyeit azáltal, hogy az alkatrészek méretét csökkentjük, és mindent hozzáférhetőbbé teszünk – mutatott rá Frank Quinlan, az intézet fizikusa. – A cél az, hogy mindezek az alkatrészek hatékonyan működjenek együtt egyetlen platformon, ami nagymértékben csökkentené a jelveszteséget, és megszüntetné az extra technológia szükségességét. A projekt első fázisa az volt, hogy megmutassuk: ezek az egyes darabok hogyan működnek együtt. A második fázis a chipen való összeszerelésük lesz.”

Gábor János

Főoldali kép: NIST

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-07-26 15:40:00
A 30. héten is a kormány által meghatározott „plafon” – a szomszédos országok átlagárai – alatt maradtak a hazai üzemanyagárak: a 95-ös benzin 6, a gázolaj 1 forinttal. A régiós átlagárak ugyanakkor továbbra is alacsonyabbak, mint a magyarországiak.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A szeptemberben induló qvik elektronikus fizetési alternatíva szolgáltatási díjtól és tranzakciós illetéktől mentesen, egyfajta átutalási formaként nyújthat kedvezőbb feltételeket a vevőknek, míg a boltok, webáruházak is jobban járnak vele – állítja ebben az epizódban Luspay Miklós. A Magyar Nemzeti Bank Pénzügyi infrastruktúrák és pénzforgalom igazgatóságának vezetője egyértelművé tette: az új rendszernek fontos célja a banki verseny élénkítése, amit kiválóan szolgálhat a bankkártyától független, számlák közötti, azonnali, biztonságos és olcsó fizetési megoldást kínáló qvik infrastruktúra. Hogyan teheti ez könnyebbé mindenki életét?
2024. 07. 03., 08:25
epizód: 2024 / 13   |   hossz: 20:51
Az OFA Nonprofit Kft. „Az év felelős foglalkoztatója” pályázat keretében évről évre összegyűjti és díjazza azokat a hazai munkáltatókat, akik kiemelkedő tevékenységet folytatnak a foglalkoztatás területén. A cég közzé is teszi azokat a jó gyakorlatokat, amelyek hozzájárulnak a terület fejlődéséhez. A díjakat, amelyekre 2024-ben július 19-ig lehet pályázni, öt kategóriában osztják ki: kisvállalkozások, középvállalkozások, nagyvállalatok I-II., illetve egyéb gazdálkodó szervezetek. Kiosztanak különdíjakat is, amelyek különösen érdekesek, hiszen gyakran olyan innovatív ötleteket takarnak, amelyeket nem feltétlenül a pénz motivált – mondta el Endrész Alexandra programvezető.
2024. 06. 17., 22:50
epizód: 2024 / 12   |   hossz: 24:28
Minden nyári szünetben diákok tízezrei jelennek meg a munkaerőpiacon, hogy pénzt gyűjtsenek és szakmai tapasztalatokat szerezzenek. A 25 év alattiak számára elérhető szja-kedvezmény révén sokan mentesülnek az adófizetés alól, ám a foglalkoztatás jogviszonya eltérő adózási kötelezettségeket róhat rájuk, amiből baj lehet, ha nem figyelnek rá. Horváthné Szabó Beáta, a Moore Hungary adótanácsadó szakértője nemcsak ezeket a szabályokat veszi sorra, de bemutatja az iskolaszövetkezeten keresztüli foglalkoztatás, valamint a külföldön tanuló vagy külföldi diákok hazai munkavégzésének kritériumait is.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS