Ez az új chip megreformálja a GPS-t, a radarokat és az internetezést

Ez az új chip megreformálja a GPS-t, a radarokat és az internetezést
2024. 03. 08., 16:10

A fényt mikrohullámmá alakító technológia drámaian javíthatja a globális helymeghatározó rendszereket (GPS), a telefon- és internetkapcsolatokat, valamint a radarok pontosságát – állítják az amerikai Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) forradalmi időmérő mikrochipet kifejlesztő kutatói.

Az új chip képes zökkenőmentesen mikrohullámokká alakítani a fényt, és ezzel valóban minden olyan technológiát feljavíthat, ami nagy pontosságú időmérésre és kommunikációra támaszkodik. Ezt az „időzítési jitter”, azaz a mikrohullámú jelek időzítésében bekövetkező apró, véletlenszerű változások csökkentésével éri el. A „fotonikus chip-alapú alacsony zajszintű mikrohullámú oszcillátor” (vagyis rezgéskeltő áramkör, ami egyenáramú energiát felhasználva hoz létre stabil, periodikus elektromágneses rezgést) megoldja a jelek időzítésében ma jelenlévő ingadozásokat. A rezgések ütemét egész pontosan 15 femtoszekundumra (a másodperc egy kvadrilliomod részére) sikerült zsugorítani – állítja a Nature-ben közölt tanulmány.

A NIST tudósai szerint az új technológia jelentős előrelépés a hagyományos mikrohullámú forrásokhoz képest: növeli a jelek stabilitását és pontosságát, ami javítja például a radarok érzékenységét, az analóg-digitális átalakítók pontosságát, és tisztább csillagászati képeket eredményez, de ezek csak a tudományos jelentőségű felhasználási területek. A chip nagyon komoly jelentőséggel bírhat a hétköznapi életben is, pláne azért, mert nagyon kompakt.

Normál esetben egy asztal méretű rendszer kellene a hasonló teljesítmény eléréséhez, de a NIST laborjában sikerült memóriakártya méretű chipbe zsúfolni a technológiát. Az időzítési jitter csökkentésével és a chip miniatürizálásával a csapata csökkentette az energiafelhasználást is, magyarán még alkalmasabbá tette a mindennapi eszközökben történő használatra.

A NIST chipjéhez szükséges alkatrészek jelenleg a chipen kívül helyezkednek el – de csak addig, amíg tesztelik a hatékonyságukat. A kutatók most azt szeretnék, hogy az összes különböző alkatrészt is – köztük a lézereket, modulátorokat, detektorokat és optikai erősítőket – ugyancsak egyetlen chipben egyesítsék. Ez még tovább csökkenteni a megoldás méretet és az energiafelhasználást, lehetővé téve, hogy a rendszert kisméretű eszközökbe építsék be, jelentősebb képzettség vagy energiabefektetés igénye nélkül.

„A kutatás nagy része arról szól, hogyan használjuk ki az optikai jelek előnyeit azáltal, hogy az alkatrészek méretét csökkentjük, és mindent hozzáférhetőbbé teszünk – mutatott rá Frank Quinlan, az intézet fizikusa. – A cél az, hogy mindezek az alkatrészek hatékonyan működjenek együtt egyetlen platformon, ami nagymértékben csökkentené a jelveszteséget, és megszüntetné az extra technológia szükségességét. A projekt első fázisa az volt, hogy megmutassuk: ezek az egyes darabok hogyan működnek együtt. A második fázis a chipen való összeszerelésük lesz.”

Gábor János

Főoldali kép: NIST

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 25., 10:05
Teljesen mindegy, hogy kistelepülésről és kisvállalkozásokról vagy nagyvárosról és multinacionális óriásvállalatokról van szó, a gazdaságfejlesztés és a befektetésösztönzés alapelvei minden szinten ugyanúgy érvényesek – emelte ki beszédében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója a bárándi ipari park második ütemének átadóján.
2025. 01. 23., 13:05
Idén havi 14 535 forint személyi kedvezmény jár a személyi jövedelemadóból azoknak, akik az igénybevétel időpontjában rendelkeznek a súlyos fogyatékosság minősítéséről szóló orvosi igazolással, vagy a rokkantsági járadékra, fogyatékossági támogatásra jogosító határozattal.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.
Az amerikai vállalat éppen Budapesten nyitott irodát, hogy a magyar fővárosból kiindulva Európában és Ázsiában is terjessze a forradalmi alumínium-újrahasznosító technológiáját. Az Austin AI Europe a kontinens klímacéljai felé lökdösi mindazokat a gyártókat, akik nem csak a szén-dioxid-kibocsátást, hanem a költségeket is visszafognák – közvetlenül hulladékból származó, azonnal feldolgozható alumínium újrahasznosításával. A részben vagy egészben a timföldgyártást is kiváltó megoldást a cég hazai munkatársai, Demmer Dóra és Cholnoky Miklós mutatták be a BizniszPlusznak. Ismerje meg közelebbről a fenntartható alumíniumgyártás úttörő rendszerét, amely Magyarországról folytatja útját a világhír felé!
2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.

  Rovathírek: GUSTO

A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.